مکمل برای افزایش وزن

فهرست این مقاله

مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه

مکمل برای افزایش وزن؛ سریع‌ترین راه برای رسیدن به اندام ایده‌آل!

احتمالا این صحنه برای شما هم آشنا باشد که بعد از خوردن وعده‌های غذایی سنگین روی ترازو ایستاده‌اید، اما عدد روی ترازو نسبت به دفعه قبل تغییر چندانی نداشته است؛ گاهی‌اوقات افزایش‌وزن هم درست به‌اندازه کاهش‌وزن می‌تواند ما را به دردسر بیندازد و همه‌ی راه‌هایی که برای افزایش‌وزن طی می‌کنیم به بن‌بست می‌خورد! اینجاست که نقش کلیدی مکمل افزایش وزن مشخص می‌شود. اگر این روزها افزایش‌وزن دغدغه شما هم هست، در ادامه این مقاله همراه ما باشید بهترین مکمل برای افزایش وزن را به شما معرفی کرده و به تمام سوالاتی که در این مورد دارید، پاسخ دهیم.

آیا مصرف مکمل برای افزایش وزن واقعا تاثیرگذار است؟

چرا که نه؟! مکمل‌ها یکی از بهترین محصولات غذایی هستند که برای تامین کالری، کربوهیدرات، پروتئین و چربی می‌توانند به ما کمک کنند. مکمل‌ها بیشتر برای کسانی کاربرد دارند که به‌دنبال رشد سریع عضلات خود هستند یا مواد موردنیاز بدنشان را نمی‌توانند از طریق رژیم‌غذایی تامین کنند.

اینکه شما هم بتوانید از مکمل‌ها نتیجه خوبی بگیرید یا نه به عوامل مختلفی مثل فیزیک شما، برنامه‌ورزشی و رژیم‌غذایی‌تان بستگی دارد؛ درست است که مکمل‌ها می‌توانند یک راه‌حل مناسب برای افزایش وزن باشند، اما شاید همه نتوانند نتایج یکسانی از آن بگیرند و باید با این موضوع به‌صورت واقع‌بینانه برخورد کرد.

مکمل افزایش وزن
آیا می‌توان بدون تجویز پزشک از مکمل برای افزایش وزن استفاده کرد؟

آیا می‌توان بدون تجویز پزشک از مکمل برای افزایش وزن استفاده کرد؟

بله؛ معمولا افراد می‌توانند بعضی از مکمل‌های افزایش‌وزن را بدون تجویز مصرف کنند اما توصیه ما این است حتما از متخصص پزشکی ورزشی برای انتخاب مکمل کمک بگیرید. متخصصین پزشکی ورزشی می‌توانند براساس سلامت فردی، نیازهایی تغذیه‌ای و هدفی که از افزایش‌وزن دارید، مکمل مناسب، ایمن و موثر را برای شما تجویز کنند؛ علاوه‌برآن شما می‌توانید در کنار انتخاب مکمل مناسب از متخصص پزشکی ورزشی رژیم‌غذایی و برنامه‌ورزشی شخصی خودتان را هم دریافت کرده و با یک تیر سه نشان بزنید.

چنانچه در زمینه مصرف مکمل به راهنمایی‌های بیشتری نیاز دارید، می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان با شماره زیر تماس بگیرید.

02536505064

مکمل برای افزایش وزن؛ این شما و این 5 مکمل برتر

در بازار مکمل‌های زیادی برای افزایش وزن وجود دارد؛ در ادامه همراه ما باشید تا 5 مکمل برتر را به شما معرفی کنیم.

1- پروتئین

وقتی از مکمل برای افزایش وزن صحبت می‌کنیم، اولین چیزی که ممکن است به ذهن همه ما خطور کند مکمل پروتئین است. پروتئین در بین ورزشکاران حسابی محبوب است و اکثر کسانی که به‌دنبال تناسب اندام و پرورش عضلات خود هستند، از این مکمل استفاده می‌کنند.

فراموش نکنید که ما به‌عنوان یک انسان بالغ به‌ازای هر کیلوگرم از وزنمان به حدود دو گرم پروتئین نیاز داریم و خیلی وقت‌ها نمی‌توانیم این پروتئین را از طریق وعده‌های غذایی مصرف کنیم. اگر افزایش وزن دغدغه شماست و احساس می‌کنید در طول روز پروتئین لازم را دریافت نمی‌کنید، می‌توانید بعد از مشورت با پزشک، مصرف مکمل پروتئین را وارد برنامه‌غذایی خود کنید.

2- کراتین

معمولا افرادی که به‌دنبال افزایش‌وزن از طریق ورزش هستند، انرژی مورد نیازشان را از طریق مصرف کراتین تامین می‌کنند. البته کراتین را می‌توان در غذاهایی مثل ماهی و گوشت هم پیدا کرد اما مقدار آن بسیار کم است و بهتر است با مشورت پزشک کراتین مورد نیاز بدن را از طریق مکمل به دست آورد.

اگر ورزش شما طوری‌ست که در آن فعالیت‌های کوتاه‌مدت و با شدت بالا انجام می‌شود، مثل دو یا وزنه‌برداری، بهتر است برای بهترشدن عملکردتان و همچنین پرورش عضلات خود مصرف کراتین را در برنامه روزانه خود داشته باشید. هنگام مصرف کراتین فراموش نکنید که هیدراته بمانید و حتما مقدار دقیقی که پزشک برای شما تجویز کرده است را مصرف کنید.

Creatine is available in powder or pill form and can be flavored. It can be taken before or after a meal, and it is recommended to stay hydrated during the day. Studies have found that creatine is effective in long- and short-term muscle growth and improved athletic performance. However, individuals with suspected renal dysfunction should refrain from creatine supplementation.

کراتین به شکل پودر یا قرص موجود است و می‌توان آن را طعم‌دار کرد. می‌توان آن را قبل یا بعد از غذا مصرف کرد و توصیه می‌شود در طول روز هیدراته بمانید. مطالعات نشان داده‌اند که کراتین در رشد عضلانی بلندمدت و کوتاه‌مدت و بهبود عملکرد ورزشی موثر است. با این حال، افراد مشکوک به اختلال عملکرد کلیه باید از مکمل کراتین خودداری کنند.

منبع: cnet.com

3- تیامین

ویتامین‌ها به‌طور طبیعی کالری ندارند و نمی‌توانند باعث افزایش‌وزن ما بشوند اما اگر ویتامین خاصی مثل تیامین در بدن ما کم باشد، روند افزایش‌وزن ما دچار مشکل می‌شود؛ کمبود تیامین باعث بی‌اشتهایی و خستگی شده و بنابراین جلوی خوردن غذای بیشتر و ساخت توده عضلانی را می‌گیرد. اگر کمبود ویتامین B دارید می‌توانید علاوه‌بر مصرف غذاهایی مثل برنج، ماست، لوبیا سیاه و ذرت، با مشورت پزشک مکمل‌های ویتامین B را هم در نظر بگیرید.

مکمل غذایی برای چاقی
بهترین مکمل برای افزایش وزن کدام است؟

4- آمینواسید

آمینواسیدها بلوک‌های سازنده پروتئین هستند و به‌همین‌دلیل بدن ما برای ترمیم، رشد و نگه‌داری عضلات به آن نیاز فراوانی دارد، اما متاسفانه خود بدن نمی‌تواند بعضی از گونه‌های آمینواسید را تولید کند؛ درست همین‌جاست که پای مکمل‌های آمینواسید به میان می‌آید. اگر به‌دنبال یک نوع مکمل برای افزایش وزن و عضله‌سازی هستید، مکمل آمینواسید می‌تواند یک انتخاب خوب برای شما باشد، به‌شرطی که آن را به‌اندازه و با تجویز پزشک مصرف کرده و حتما حین دوره مصرف، آن را با یک رژیم‌ ورزشی و غذایی مناسب ترکیب کنید.

5- گینر

یکی از معروف‌ترین مکمل‌ها برای افزایش وزن، مکمل گینر است. این مکمل کالری بالایی دارد و حاوی مقدار زیادی چربی سالم، پروتئین و کربوهیدرات است. مکمل گینر در دو نوع افزایش‌وزن و افزایش‌حجم به فروش می‌رسد؛ طبیعی‌ست که اگر به‌دنبال مکمل برای افزایش وزن هستید، باید نوع اول را انتخاب کنید؛ در گینر افزایش‌وزن کربوهیدرات فراوانی وجود دارد و بهتر است کسانی که به‌سختی وزن می‌گیرند از این نوع مکمل استفاده کنند.

بهتر است این مکمل را با دستور پزشک و در مدت‌زمان مشخص مصرف کنید و همچنین موقع مصرف فعالیت زیادی داشته باشید، در غیر این صورت به مشکلات گوارشی و چاقی موضعی مبتلا خواهید شد.

بهترین مکمل برای افزایش وزن
چرا باید به مصرف مکمل برای افزایش وزن فکر کرد؟

چرا باید به مصرف مکمل برای افزایش وزن فکر کرد؟

مکمل غذایی برای چاقی می‌تواند به‌دلایل زیر نقش موثری در روند افزایش‌وزن ما داشته باشد.

1- دستیابی به مازاد کالری

با مصرف مکمل غذایی برای چاقی می‌توانید به کالری زیادی دست پیدا کنید؛ خیلی از افراد به‌خاطر بی‌اشتهایی یا تغذیه مناسب نمی‌توانند کالری موردنیازشان را در طول روز تامین کنند؛ به‌همین‌دلیل با مصرف مکمل می‌توانند کالری موردنیازشان را به دست بیاورند.

2- راحتی در استفاده

این روزها خیلی از ما به‌خاطر سبک زندگی پرمشغله‌ای که داریم، شاید نتوانیم پروتئین و سایر مواد موردنیاز بدن را از طریق غذا دریافت کرده و در واقع وقت زیادی برای آماده‌کردن غذاهای مفید و مغذی نداریم؛ مکمل‌ها این مشکل را تقریبا حل کرده‌اند و برای دریافت موادمغذی ما را به دردسر زیادی نمی‌اندازند.

البته فراموش نکنید که نباید تحت هیچ شرایطی مکمل را جایگزین غذای اصلی کرد!

3- دریافت موادمغذی

مکمل غذایی چاقی سرشار از موادمغذی مختلف مثل پروتئین، کربوهیدرات، چربی، ویتامین و موادمعدنی ضروری بدن است؛ با مصرف مکمل می‌توان موادمغذی موردنیاز بدن را دریافت کرد و تاثیر خوبی روی رشد عضلانی، ریکاوری و سلامت کلی بدن برجای گذاشت.

چه کسانی می‌توانند از مصرف مکمل افزایش وزن سود ببرند؟

افرادی که به‌خاطر متابولیسم بالا، فعالیت زیاد، بیماری یا مشکل در دریافت کالری، با مشکل کمبود کالری و موادمغذی روبه‌رو هستند؛ مکمل‌ها معمولا توسط ورزشکاران، افراد بیمار و آسیب‌دیده و کسانی که به‌دنبال ساخت عضله هستند، استفاده می‌شود.

مکمل غذایی چاقی
چه کسانی می‌توانند از مصرف مکمل افزایش وزن سود ببرند؟

آیا استفاده از مکمل برای افزایش وزن بی‌خطر است؟

اگر مکمل‌ها در حد اعتدال و طبق دستورالعمل مصرف شوند، نمی‌توانند خطری را برای شما ایجاد کنند؛ اما برای اطمینان بیشتر بهتر است حتما از برندهای معتبر استفاده کنید.

البته بعضی از افراد هم با مصرف مکمل دچار واکنش‌های آلرژیک یا ناراحتی‌های گوارشی می‌‌شوند، بنابراین بهتر است قبل از مصرف حتما با یک متخصص پزشکی ورزشی مشورت‌ کنید، خصوصا اگر با بیماری زمینه‌ای خاصی درگیر هستید.

آیا مصرف مکمل افزایش وزن باعث رشد چربی‌های بدن می‌شوند؟

خیر؛ مکمل‌های افزایش وزن به‌طور ویژه برای پرورش عضلات بدون چربی طراحی شده‌اند؛ اما اگر در کنار مصرف مکمل ورزش نکنید و رژیم‌غذایی خوبی نداشته باشید، کالری بیش‌ازحد موجود در بدن می‌تواند باعث افزایش چربی‌های بدن بشود.

چطور می‌توان مکمل‌ افزایش وزن را در برنامه‌غذایی قرار داد؟

مکمل‌های افزایش وزن باید به‌عنوان تنها بخشی از رژیم‌غذایی شما در نظر گرفته شود؛ از مکمل‌های افزایش وزن می‌توان به‌عنوان شیک‌های بعد از تمرین یا میان‌وعده‌های غذایی استفاده کرد؛ البته در کنار مصرف پروتئین باید به خوردن غذاهای غنی و کامل و انجام تمرین‌های قدرتی هم توجه ویژه‌ای نشان داد.

مکمل برای افزایش وزن
چطور می‌توان مکمل‌ افزایش وزن را در برنامه‌غذایی قرار داد؟

جمع‌بندی

در این مطلب درباره مکمل برای افزایش وزن صحبت کردیم؛ مصرف مکمل می‌تواند برای بسیاری از افراد موثر باشد به‌خصوص زمانی که با یک رژیم‌غذایی متعادل و ورزش‌های منظم روزانه ترکیب شود؛ اگر شما هم قصد استفاده از مکمل غذایی برای چاقی را دارید، بهتر است آن‌ها را جایگزینی برای عادات غذایی سالم خود نکنید و به مکمل‌ها تنها به چشم یک مکمل نگاه کنید و نه بیشتر.

بهتر است در انتخاب مکمل خودتان به تنهایی تصمیم نگیرید و حتما با یک متخصص مشورت کنید؛ متخصصین پزشکی ورزشی با تجربه و دانشی که در این زمینه دارند می‌توانند براساس نیازی که دارید شما را راهنمایی کرده و مناسب‌ترین مکمل را به شما معرفی کنند؛ در همین راستا از شما دعوت می‌کنیم برای دریافت مشاوره رایگان، انتخاب مکمل، برنامه‌غذایی و برنامه‌ورزشی از طریق شماره زیر با دکتر ونارجی و تیم حرفه‌ای ایشان در تماس باشید.

02536505064

همچنین اگر سوال بی‌پاسخی درباره مکمل افزایش وزن در ذهن شما باقی مانده است، لطفا در قسمت کامنت تمام سوالات خود را با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

سوالات متداول

1- افراد مبتدی باید از چه نوع مکمل افزایش وزنی استفاده کنند؟

بهتر است افراد مبتدی از مکمل‌هایی استفاده کنند که به‌راحتی هضم شده و ترکیب متعادلی از درشت‌مغذی‌ها را دارند.

2- آیا نوجوان‌ها هم می‌توانند از مکمل برای افزایش وزن استفاده کنند؟

بهتر است نوجوان‌ها مکمل‌های افزایش وزن را با مشورت پزشک استفاده کنند؛ چراکه نوجوان‌ها نیازهای تغذیه‌ای خاصی دارند و مصرف بیش‌ازحد بعضی از مکمل‌ها می‌تواند سلامتی آن‌ها را به‌خطر بیندازد.

3- چه مدت طول می‌کشد تا مکمل افزایش وزن نتایج خود را نشان دهد؟

زمان لازم برای مشاهده نتایج مکمل‌های افزایش وزن می‌تواند براساس شرایط هر فرد مثل متابولیسم بدن، ورزش و رژیم‌غذایی او متفاوت باشد؛ معمولا مکمل‌ها در عرض چند هفته تا چند ماه نتایج خود را نشان خواهند داد.

برای مطالعه بیشتر شما

Best Weight And Mass Gainers Supplements Of 2024

5 Best Supplements to Gain Weight

4 Best Supplements For Weight Gain

  مقاله چطور بود ؟

  به این مقاله امتیاز بدهید

  میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

  تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

  بدون دیدگاه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *