اسکن کف پا

مزایای اسکن کف پا چیست و برای چه افرادی مناسب است؟

اگر یک روز کف پای شما درد بگیرید، راحت رفتن و حرکت برایتان دشوار خواهد بود. بخاطر همین فناوری اسکن کف پا به وجود آمد تا افراد بتوانند با استفاده از این فناوری از مشکلاتی که متوجه نواحی مختلف پا می‌شود، جلوگیری کنند. پا قلب دوم بدن هست و بررسی وضعیت سلامت آن واجب است. اگر می‌خواهید در مورد مزایای اسکن پا و کاربردهای آن اطلاعات جدید و جالبی را به دست بیاورید تا پایان این مطلب همراه ما باشید. این مقاله با کمک بهترین متخصصین در زمینه درمان بیماری‌های مفصلی تهیه شده است و شعار نویسندگان این مقاله سلامت پاها و زندگی سالمتر است. زمانی که شما پای سالمی دارید بهتر می‌توانید راه بروید و این مسئله به شما کمک می‌کند که حال خوبی داشته باشید. برای اینکه به سلامت پاهای خود کمک کنید این مقاله را تا آخر بخوانید و قبل از تمام کردن آن سایت را ترک نکنید.

اسکن کف پا چیست؟
اسکن کف پا چیست؟

اسکن کف پا چیست؟

یکی از تاثیرگذارترین موارد که سلامت یک فرد را تضمین می‌کند و تاثیر مستقیم روی سیستم حرکتی افراد دارد، سلامت کف پا است. اگر کف پا سلامت باشد طبیعتا راحت رفتن آسان‌تر خواهد شد و فشار کمتری به ناحیه تحتانی یا ستون فقرات وارد می‌شود. پزشکان برای معاینه و بررسی وضعیت کف پا از اسکن سه‌ بعدی استفاده می‌کنند. با استفاده از اسکن سه بعدی از پا می‌توان نوع برآمدگی‌های کف پا، قوس‌ها و مشکلات به وجود آمده را به خوبی بررسی کرد و به یک راهکار درمانی درست رسید. تصاویر سه بعدی اسکن شده اطلاعاتی از قبیل نوع قوس، پرونیشن یا چرخش، نقاط فشار، اندازه و حتی تجزیه و تحلیل راه رفتن را در اختیار فرد می‌گذارد.

پزشکان از فناوری اسکن کف پا برای تشخیص آسیب‌های اسکلتی- عضلانی و بیماری‌های مربوط به پا استفاده می‌کنند. این فناوری برای تشخیص مشکلات پایین تنه و بیماری‌های مربوط به اعصاب و عضلات هم مفید است. ارزیابی وضعیت پاها قبل و بعد از جراحی یکی دیگر از کاربردهای مهم اسکن پا است. بیماران دیابتی برای جلوگیری از آسیب به اعصاب و عروق به سراغ این فناوری می‌روند. کاربرد اسکن کف پا فقط به موارد گفته شده محدود نمی‌شود بلکه دارای کاربردهای بیشتری است که در ادامه مقاله به آن اشاره خواهیم کرد.

دستگاه اسکن کف پا چگونه کار می‌کند؟

با پیشرفت فناوری در علم پزشکی این امکان برای افراد فراهم شد که بتوانند تصویر سه بعدی کف پای خود را مشاهده کنند. در فرایند اسکن فرد روی دستگاه به صورت ثابت و با گام‌های آهسته حرکت می‌کند. پس از آن دستگاه اطلاعاتی را در مورد ساختار پا و عملکرد آن به فرد می‌دهد. فرایند کار اسکن سه بعدی توسط پروژکتورهای لیزری و دوربین‌های فیلمبرداری انجام می‌شود. در این فرایند شکل پا و میزان فشار وارد به هر نقطه از پا به وضوح و با سرعت بالا ثبت می‌شود. سپس داده‌های سه بعدی در چند ثانیه به طور همزمان از ناحیه‌های مختلف پا جمع‌آوری می‌شوند و توسط دستگاه با هم ترکیب می‌شوند. دستگاه اسکن با یک ارائه تحلیلی دقیق از وضعیت کف پای فرد کمک زیادی به سلامت افراد می‌کند.

کاربرد اسکن کف پا
کاربرد اسکن کف پا چیست؟

کاربرد اسکن کف پا چیست؟

  • شناسایی مناطق دارای زخم احتمالی در کف پا
  • کاهش فشار بر نواحی آسیب دیده پا
  • مدیریت پای فرد مبتلا به دیابت
  • تشخیص اختلاف فشار کف پا بین پای چپ و راست
  • بهبود تعادل، قدرت و تحمل وزن با استفاده از اطلاعات حاصل شده در تصویر سه بعدی اسکن شده
  • تشخیص عدم تقارن در مرحله موضع گیری
  • کمک به طراحی یک قالب مناسب برای کفی یا کفش طبی

مزایای اسکن کف پا چیست؟

. مناسب برای افراد آسیب دیده

افرادی که کف پای صافی دارند و قوس کف پای شدید دارند برای درمان این مشکل ابتدا باید به سراغ این بروند که کف پای خود را مورد معاینه و بررسی قرار بدهند. استفاده از اسکن پا یک روش بی‌خطر و غیر تهاجمی برای معاینه پاهاست.

. مناسب برای افراد مبتلا به دیابت و نوروپاتی

افراد دیابتی اگر به وضعیت قند خون خود رسیدگی نکنند به مرور جراحت‌ها و زخم‌هایی روی پایشان ظاهر می‌شود و باعث بروز آسیب‌های جدی می‌شود. استفاده از اسکن پا باعث می‌شود که پزشک با تشخیص به موقع دیابت را کنترل کند و از ظهور زخم بر روی پاها جلوگیری کند.

. مناسب برای ورزشکاران

ورزشکارانی که قصد دارند با تقویت خود میزان بهره‌وری‌شان را افزایش بدهند برای تشخیص وضعیت سلامت پای خود به سراغ این فناوری می‌روند. استفاده از اسکن پا برای ورزشکارها خیلی خوب است چون از آسیب دیدن پاهایشان جلوگیری می‌کند.

. مناسب برای متبلایان به اوتیسم و اشخاص مبتلا به بیماری‌های عصبی

افرادی که به دلیل بیماری در تعادل و راه رفتن دچار مشکل هستند برای درمان خود ابتدا باید به سراغ معاینه پا بروند. مبتلایان به بیماری‌های عصبی مثل فلج مغزی یا پارکینسون و همچنین کودکان مبتلا به اوتیسم در حفظ تعادل و راه رفتن دچار مشکل می‌شوند. با استفاده از اسکن پا می‌توانند به صورت دقیق وضعیت سلامت پایشان را بررسی کنند و در صورت امکان با درمان و دارو از آسیب‌های جدی‌تر پیشگیری کنند. گاهی با تشخیص به موقع بیماری و کنترل آن فرد کمک زیادی به سلامت خود می‌کند.

مزایای اسکن کف پا
دستگاه اسکن سه بعدی

. بررسی وضعیت سلامت پا قبل یا بعد از عمل جراحی

عمل‌های مربوط به نواحی مفصلی و غضروفی مثل مچ پا و… بسیار عمل‌های حساسی است. بخاطر میزان حساسیت این عمل‌ها نیاز است فرد مراقبت‌های قبل و بعد از عمل را جدی بگیرد. افراد برای اینکه بتواند پیش از جراحی و پس از جراحی وضعیت سلامت کف پای خود را بررسی کنند به سراغ فناوری اسکن پا می‌روند.

. مناسب برای افرادی که در ناحیه تحتانی یا ستون فقرات درد زیاد دارند.

یکی از مهمترین مزایای اسکن کف پا کمک به کاهش دردهای مفصلی و غضروفی است. معمولا افرادی که زیاد می‌ایستند یا کسانی که وزن زیادی دارند به دلیل فشاری که در طول روز متوجه پاهایشان می‌شود ممکن است از ناحیه پا دچار آسیب شوند. توصیه پزشکان برای اینکه این افراد بتوانند وضعیت سلامت پاهایشان را بررسی کنند استفاده از اسکن پاست.

. درمان یا پیشگیری از بیماری‌های مفصلی

مهمترین کاربرد اسکن کف پا ریشه‌یابی دردهای مربوط به پاشنه است. افرادی که مبتلا به خار پاشنه هستند یا در نواحی مختلف پا احساس درد شدید و طولانی مدت دارند، برای درمان یا پیشگیری از بیماری به سراغ پزشک متخصص می‌روند. پزشک برای معاینه وضعیت پا از روش اسکن پا استفاده می‌کند تا علت درد را ریشه‌یابی کند.

چگونه با استفاده از فناوری اسکن کف پا کفش طبی می‌سازند؟

یکی از روش‌های به روز دنیا برای ساخت کفش یا کفی طبی استفاده از فناوری اسکن پا است. قبل از اختراع این فناوری معمولا افراد برای پی بردن به مشخصات پا از قالبگیری استفاده می‌کردند، اما روش اسکن سه بعدی فرایند قالب‌گیری را آسان‌تر و سریع‌تر کرد. پزشکان و تولیدکنندگان با استفاده از اطلاعاتی که تصاویر سه بعدی در اختیارشان قرار می‌دهد، می‌توانند مطابق با پای فرد یک قالب مناسب را برای او آماده کنند.

اسکن کف پا
مزایای اسکن کف پا چیست؟

طراحی یک کفش یا کفی طبی استاندارد باعث می‌شود که پای فرد هنگام راه رفتن کمتر آسیب ببیند و فرد در طول انجام فعالیت‌های روزمره احساس آرامش و راحتی داشته باشد. یک کفش طبی استاندارد فشار کمتری را به ناحیه تحتانی و کمر فرد وارد می‌کند و در نتیجه از آسیب‌های مفصلی و انواع آرتروز جلوگیری می‌کند. برای طراحی یک کفش و کفی استاندارد به سراغ فناوری اسکن کف پا بروید. پزشکان با استفاده از این فناوری آسیب‌های احتمالی در نواحی مختلف پا و مشخصات پای شما را بررسی می‌کنند و شما می‌توانید با استفاده از تصویر سه بعدی یک کفش یا کفی استاندارد داشته باشید. معمولا تراپی‌های معتبر که متخصصین پزشکی ورزشی در آن مشغول به کارند مجهز به این فناوری هستند و مراجعین می‌توانند در این کلینک‌ها پای خود را اسکن کنند.

نتیجه‌گیری

کف پا یکی از مهمترین و حیاتی‌ترین قسمت‌های بدن است که اگر آسیبی متوجه‌اش نباشد باعث می‌شود که فرد بتواند بهتر حرکت کند و به کارهای روزمره‎اش رسیدگی کند. معمولا پزشکان برای بررسی سلامت وضعیت پا، اسکن کف پا را پیشنهاد می‌کنند. این معاینه اگر توسط یک پزشک متخصص انجام شود، دقیق‌تر است. دکتر ناهید ونارجی یکی از بهترین متخصصین پزشکی ورزشی در ایران است که سالهاست در زمینه طبابت مشغول به فعالیت است. در کلینیک ناهید ونارجی اسکن پا با مجهزترین دستگاه‌های عکسبرداری سه بعدی توسط بهترین متخصصین انجام می‌شود و مراجعین با مراجعه به کلینیک این پزشک می‌توانند به صورت دقیق از وضعیت سلامت پای خود مطمئن شود. برای ارتباط با ناهید ونارجی و مشاوره گرفتن از این پزشک کاردان و متخصص با شماره تماس 02536505064 تماس بگیرید.