کاهش وزن در بارداری

افزایش وزن در دوران بارداری برای مادران یک مشکل بزرگ است. بانوانی که به زیبایی تناسب اندام خود اهمیت می‌دهند به دنبال روش‌هایی برای کاهش وزن در بارداری هستند که پیشنهاد اکثر پزشکان این است که خانم‌های باردار برای لاغری هر روشی را امتحان نکنند.

 سلامت جنین و مادر در دوران حاملگی مهمتر از تناسب اندام است ولی این به این معنی نیست که به فکر تناسب اندامتان نباشید. برای اینکه با سالم‌ترین و بهترین روش‌های کاهش وزن در بارداری آشنا شوید تا پایان مطلب همراه ما باشید تا به شما کمک کنیم که با سالم‌ترین و ایمن‌ترین روش‌ها که سلامت خود و جنین‌تان را تضمین می‌کند، وزن خود را کاهش بدهید.

رژیم لاغری در بارداری
کاهش وزن در بارداری

روش‌های کاهش وزن در بارداری

 خانم‌ها باید در دوران بارداری به تغذیه و سلامت خود اهمیت بدهند ولی در کنار استراحت و تغذیه سالم می‌توانند تا حد امکان به اندام خود برسند و تناسب اندامشان را حفظ کنند.

روش‌های سالم و ایمن بسیاری برای کاهش وزن در دوران حاملگی وجود دارد که مادران جوان می‌توانند برای حفظ تناسب اندام خود به سراغ این روش‌ها بروند.انواع روش‌های سالم کاهش وزن در دوارن بارداری عبارت است از:

· مصرف مواد غذایی سالم و کم کالری

در دوران بارداری سلامت مادر و جنین جز مهمترین مواردی است که باید به آن توجه کرد. سلامت تا حد زیادی به نوع تغذیه وابسته است.

برخی از مواد غذایی سالم باید در تغذیه مادر باشد تا سلامت جنین و مادر تضمین شود. سبزیجات، میوه‌ها، ماست، غلات و پروتئین‌های با کیفیت جز مهمترین موادی هستند که باید در رژیم لاغری در بارداری گنجانده شوند و نیازهای مورد نیاز بدن مادر و جنین را تضمین کنند.

· افزایش تعداد و کوچک کردن وعده‌های بارداری

در دوران بارداری مادر به انرژی و توان بیشتری نیاز دارد و فرد می‌تواند با افزایش تعداد و کوچک کردن اندازه وعده‌های غذایی از افزایش وزن غیر ضروری جلوگیری کند. برای اینکه تعداد وعده‌های غذایی خود را افزایش دهید و میزان غذای مصرفی را اندازه‌گیری کنید با پزشک معالج مشورت کنید.

· انجام ورزش‌های مناسب برای حفظ تناسب اندام

شما می‌توانید برای حفظ تناسب اندام خود در دوران بارداری ورزش کنید و علاوه بر حفظ تناسب اندام عضلات خود را تقویت کنید.

 ورزش در بارداری باعث کاهش استرس و افزایش انرژی هم می‌شود. ورزش در دوران بارداری باید زیر نظر متخصص پزشکی ورزشی باشد تا خیال مادر از بابت سلامت جنین راحت شود و حرکات ورزشی به روشی ایمن و کم خطر انجام شود.

· نوشیدن آب کافی

نوشیدن آب برای حفظ زیبایی و تناسب اندام در بارداری بهترین گزینه است. مصرف آب کافی باعث کاهش سموم بدن و خون‌رسانی بهتر می‌شود. علاوه بر این آب باعث می‌شود که فرد احساس سیری کند و نیازی نباشد که میان وعده‌های زیادی بخورد.

· خواب منظم

خواب کافی مهمترین موردی است که مادران عزیز باید برای کاهش وزن در بارداری به آن توجه کنید چون باعث حفظ تناسب اندام می‌شود. خواب حداقل 6 تا 8 ساعته سلامت فرد را تضمین می‌کند.

کاهش وزن در بارداری
رژیم لاغری در بارداری

رژیم لاغری در بارداری

رژیم لاغری گزینه‌ای است که برای کاهش وزن می‌توان به سراغش رفت ولی هر رژیمی برای دوران بارداری مناسب نیست. رژیم لاغری در بارداری رژیمی است که همه مواد مغذی را درون خودش دارد و هیچ ماده مغذی از وعده غذایی مادر حذف نمی‌شود.

مواد غذایی مضر مثل چربی‌ها و… باعث افزایش وزن می‌شود و کمکی هم به سلامت فرد نمی‌کند. اگر شما به دنبال روشی برای کاهش وزن در بارداری هستید، بهتر است از وعده غذایی خود مواد مغذی را حذف نکنید و مواد غذایی مضر مثل چربی‌ها و خوراکی‌های کالری بالا را از رژیم غذایی خود حذف کنید. مواد مغذی که باید در دوران بارداری مصرف کنید، عبارت است از:

· غذاهای حاوی فولات یا فولیک اسید

نقص لوله عصبی یک بیمار مادرزادی در مغز و نخاع است و اگر مادر در دوران بیش از بارداری 400 میکروگرم و در طول بارداری 600 تا 1000 گرم فولیک اسید مصرف کند از خطر ابتلای جنین به این بیماری جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود که استخوان‌های جنین بهتر تشکیل شود. آجیل، عدس و سبزیجات برگ دار با رنگ تیره سرشار از فولات یا همان فولیک اسید هستند و باید در رژیم لاغری مادر باردار گنجانده شوند.

· مواد غذایی حاوی کلسیم

یک مادر باردار برای اینکه خودش و نوزادش استخوان‌بندی سالم و دندان‌های محکمی داشته باشید باید روزانه 1000 میلی گرم کلسیم مصرف کند. مصرف کلسیم علاوه بر دندان و استخوان سالم برای عملکرد صحیح سیستم گردش خون، عضلات و سیستم عصبی مفید است. کلسیم در محصولات لبنی مثل شیر، پنیر، ماست، ماهی، اسفناج، کلم پیچ و کلم بروکلی وجود دارد.

· مواد غذایی حاوی ویتامین دی

برای جذب کلسیم بدن به ویتامین دی احتیاج دارد. ویتامین دی باعث سلامت استخوان و دندان‌ها می‌شود. معمولا رژیم لاغری بارداری رژیمی است که مصرف غذاهای ویتامین دار کنارش باشد.

 این غذاها باعث چاقی مضر نمی‌شود و باعث تناسب اندام فرد می‌شود. مصرف روزانه IU600سلامت جنین را تضمین می‌کند. ماهی، شیر، تخم مرغ و آب میوه‌هایی مثل آب پرتقال سرشار از ویتامین دی هستند.

رژیم لاغری در بارداری
روش‌های کاهش وزن در دوران حاملگی

· غذاهای حاوی پروتئین

یکی از روش‌هایی که باعث رشد صحیح کودک در طول بارداری می‌شود، مصرف غذاهای حاوی پروتئین است. مصرف روزانه 71 گرم پروتئین برای بانوان باردار مفید است. در رژیم لاغری بارداری مصرف غذاهای حاوی پروتئین مثل گوشت، غذاهای دریایی، تخم مرغ، نخود، لوبیا، آجیل و سویا توصیه می‌شود.

· مواد غذایی آهن دار

 هنگام دریافت رژیم لاغری برای کاهش وزن در بارداری باید توجه داشته باشید که در رژیم غذایی شما غذهای آهن دار باشد. کمبود آهن در بارداری باعث افسردگی پس از زایمان می‌شود و همچنین خطر زایمان زودرس را دو برابر می‌کند.

 بانوان باردار به 27 میلی گرم آهن در طول روز نیاز دارند و این مقدار آهن در گوشت قرمز وجود دارد. اگر شما گوشت قرمز را عامل چاقی می‌دانید می‌توانید مصرف آن را کمتر کنید و برای تامین آهن بدن از جایگزین‌هایی مثل ماهی، غلات، صبحانه، لوبیا و اسفناج استفاده کنید.

· مکمل‌

یکی از روش‌های کاهش وزن در بارداری این است که برای تامین مواد مغذی حیاتی و مورد نیاز بدن از مکمل‌ها استفاده کنید. دقت کنید که برای مصرف مکمل حتما باید از یک پزشک متخصص مشورت بگیرید.

نتیجه‌گیری

یکی از راه‌هایی که برای کاهش وزن در بارداری توصیه می‌شود، مراجعه به متخصص پزشکی ورزشی است. پزشک ورزشی در کنار تمرینات ورزشی که به مراجع‌ها می‌دهد با استخدام و به کارگیری یک تیم تغذیه، رژیم‌های لاغری مناسب برای بارداری را در اختیار مراجعین می‌گذارد تا بتوانند در این دوران تناسب اندام خود را حفظ کنند.

توصیه می‌شود که برای دریافت مشاوره از پزشک ورزشی به کارشناسان کلینیک ناهید ونارجی وصل شوید تا بتوانید یک برنامه ورزشی منظم دریافت کنید. برای مشاوره با شماره 02536505064تماس بگیرید.