تکار تراپی

تکار تراپی؛ روش درمانی موثر برای بهبود عملکرد جسمی و فیزیکی

درگذشته‌ای نه‌چندان دور، روش‌های رایج درمانی که در حوزه توان‌بخشی و فیزیوتراپی مورداستفاده بودند در کنار اثربخشی نسبی خود عوارض جانبی دردناک و متعددی را برای بیماران به ارمغان می‌آوردند به‌طوری‌که بیماران برای درمان عارضه‌های خود رغبتی از خود نشان نمی‌دادند. تا اینکه تلاش‌های مداوم دانشمندان سبب ابداع یک روش نوین درمانی و غیرتهاجمی شد که با کمک روند طبیعی بدن به درمان عارضه‌های گوناگون کمک می‌کرد. در این مطلب قصد داریم به معرفی یک روش جدید و مؤثر درمانی به نام (تکار تراپی) بپردازیم، اگر آشنایی با این دستاورد ارزشمند در عرصه توان‌بخشی و دامنه درمانی گسترده آن برای شما نیز جالب‌توجه است پس در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

تکار تراپی چیست
انواع تکار تراپی

تکار تراپی چیست؟

تکار تراپی یک روش درمانی است که برای بهبود عملکرد جسمی و فیزیکی افراد مورداستفاده قرار می‌گیرد. دراین روش،متخصص پزشکی ورزشی با بررسی و ارزیابی وضعیت فیزیکی شما، مشکلات و نقاط ضعف شما را تشخیص داده و سپس برنامه‌ای از تمرینات و درمان‌های فیزیکی طراحی می‌کند تا به شما کمک کند عملکرد جسمی خود را بهبود بخشیده و درد و مشکلات حرکتی را کاهش دهید.

tecar therapy در فیزیوتراپی ممکن است شامل تمرینات تقویتی، تمرینات انعطاف‌پذیری، تمرینات تعادل و کار با وزنه‌های اختصاصی باشد. این تمرینات به شما کمک می‌کنند تا عضلات و مفاصل خود را تقویت کنید، از طریق تمرین‌های مخصوص بهبود مهارت‌های حرکتی خود بپردازید و در نهایت بهبود کیفیت زندگی خود را تجربه کنید.

همچنین، پزشک متخصص ممکن است به شما توصیه‌هایی در مورد نحوه حفظ و بهبود وضعیت فیزیکی خود در زندگی روزمره نیز ارائه دهد. تکار تراپی می‌تواند به افرادی که با مشکلات جسمی مختلفی مواجه هستند، از جمله افرادی که بعد از جراحی یا آسیب‌های جسمی به بازیابی نیاز دارند، کمک کند. برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با متخصصین سایت دکتر ناهید ونارجی تماس بگیرید.

کاربرد تکار تراپی
کاربرد تکار تراپی چیست؟

دستگاه تکار تراپی چه دستگاهی است؟

دستگاه تکار تراپی (Tecar Therapy) یک دستگاه پزشکی متخصص است که برای اجرای این روش به‌منظور درمان مشکلات جسمی و بهبود عملکرد جسمانی افراد استفاده می‌شود. این دستگاه با ایجاد تابش امواج رادیو فرکانسی و تولید جریان‌های الکترومغناطیسی در بافت‌های زیرپوستی، کمک به تحریک و بهبودی بافت‌ها و مفاصل می‌کند. در زیر ویژگی‌های اصلی دستگاه تکار ذکر شده است:

1- تابش امواج رادیو فرکانسی

این دستگاه از تابش امواج رادیو فرکانسی با فرکانس بالا، برای تحریک بافت‌ها و افزایش خون‌رسانی استفاده می‌کند.

2- مدیریت دما

دستگاه تکار دارای سیستم کنترل دما است تا دمای بافت‌ها را به دقت تنظیم کند و از خطر آسیب دادن به بافت‌ها جلوگیری کند.

3- تنوع در ناحیه‌های مورد درمان

این دستگاه می‌تواند در ناحیه‌های مختلف بدن از جمله مفاصل، عضلات، نقاط مشخصی مانند نقاط تریگر و… مورداستفاده قرار گیرد.

4- کاربری آسان

دستگاه‌های تکار اغلب دارای رابط کاربری ساده و کنترل‌های مقرون‌به‌صرفه هستند که به متخصصان و بیماران امکان استفاده آسان را می‌دهند.

5- ایمنی

این دستگاه‌ها با تکنولوژی‌های امنیتی مانند سیستم‌های خنک‌کننده و کنترل دما، از ایجاد خطرات جانبی جلوگیری می‌کنند.

6- کاربردهای متعدد

دستگاه این نوع تراپی می‌تواند در درمان مشکلات مختلفی از جمله آرتروز، التهابات مزمن، درد‌های عضلانی و مفصلی، بازتوانی پس از جراحی، ورزش‌های آسیب‌دهنده، ورزشکاران حرفه‌ای و… مورداستفاده قرار گیرد.

دستگاه تکار تراپی توسط متخصصان پزشکی ورزشی ومتخصص پزشکی ورزشی به‌منظور ارائه درمان‌های تخصصی به بیماران استفاده می‌شود و به بهبود عملکرد جسمانی و کاهش درد کمک می‌کند.

انواع تکار تراپی
مراحل تکار تراپی

کاربرد دستگاه تکار تراپی در درمان بیماری‌ها

دستگاه تکار برای درمان بیماری‌ها و مشکلات جسمی مختلفی مورداستفاده قرار می‌گیرد. در زیر موارد کاربرد این دستگاه در درمان بیماری‌ها و مشکلات جسمی معمولی آورده شده است:

1- آرتروز (تریاژ کاربردی)

tecar therapy می‌تواند به بهبود وضعیت مفاصل آسیب‌دیده در افراد مبتلا به آرتروز (آسیب مفاصل بافتی) کمک کند و درد و سفتی مفاصل را کاهش دهد.

2- التهابات مفصلی

برای مواردی مانند التهاب مفاصل (مانند آرتریت)، این روش درمانی می‌تواند به کاهش التهابات و درد‌های مفاصل کمک کند.

3- بازتوانی پس از جراحی

بعد از عمل جراحی مانند جراحی مفاصل یا جراحی ورزشی، این روش به بهبود عملکرد جسمی و بازتوانی کمک شایانی می‌کند.

4- آسیب‌های ورزشی

tecar therapy در درمان و طی کشیدگی‌ها و آسیب‌های ورزشی مختلف مانند کشیدگی عضلات، کشیدگی بافت‌ها و آسیب‌های ورزشی دیگر مؤثر است.

5- درد عضلانی و مفصلی

این روش درمانی همچنین می‌تواند در درمان درد‌های عضلانی و مفصلی مزمن از جمله درد‌های کمر، درد گردن و درد مفاصل کمک کند.

6- کمک به بازگشت به ورزش

برای ورزشکاران و افرادی که به دنبال بازگشت به فعالیت‌های ورزشی هستند، این نوع تراپی می‌تواند در تسریع در بازتوانی و بهبود عملکرد جسمی مؤثر و کمک‌کننده باشد.

7- بیماری‌های عضلانی-تنشی (مانند تنش عضلاتی)

در درمان بیماری‌هایی که با تنش و تنگی عضلاتی همراه هستند، این روش درمانی می‌تواند مؤثر باشد.

8- بهبود عملکرد جسمانی

این روش به‌عنوان یک فرآیند بازتوانی عمومی، می‌تواند به بهبود عملکرد جسمانی و در بهبود کیفیت زندگی کمک کند.

tecar therapy به‌عنوان یک روش درمانی چندمنظوره می‌تواند در تسکین درد، بهبود عملکرد جسمی و کمک به بازتوانی بیماران مفید باشد. برای استفاده از این روش درمانی، مشورت با متخصص پزشکی ورزشی مانند دکتر ناهید ونارجی توصیه می‌شود تا برنامه‌ای مناسب برای شرایط فردی شما تعیین شود.

۹- کاهش بافت چربی و کاهش سایز به کمک دستگاه تکار

مراحل تکار تراپی
تکار درمانی

مدت زمان اثرگذاری تکار تراپی

 تکنیک TECAR Therapy برای تسریع فرایند ترمیم بدن و بهبود کیفیت بازسازی بافت‌ها استفاده می‌شود. این تکنیک با تولید انرژی رادیوفرکانسی در داخل بافت، برای بهبود جریان خون، افزایش تولید کلاژن، بهبود انعطاف‌پذیری بافت و کاهش التهاب عمل می‌کند. به‌طورکلی، زمانی که تکنیک TECAR Therapy بر روی بدن اعمال می‌شود، اثرات آن تقریبا در همان جلسه اول مشاهده می‌شوند. با افزایش دفعات استفاده و ادامه درمان، نتایج بهتر و ماندگارتری به دست می‌آید. اما برای دستیابی به نتایج کامل و دائمی، نیاز به پیشبرد روند درمان در چندین جلسه است. هر جلسه درمانی نیز معمولاً حدودا تا 10-30 دقیقه طول می‌کشد، اما تعداد جلسات موردنیاز بستگی به شرایط هر فرد و نوع مشکل آن‌ها دارد.

همچنین، مدت زمانی که نتایج TECAR Therapy بر روی بدن مشاهده خواهد شد، متناسب با نوع مشکل و محل اعمال تکنیک ممکن است متفاوت باشد. از این رو بهتر است با یک پزشک حاذق و متخصص همچون دکتر ناهید ونارجی تماس بگیرید و در مورد شرایط خود و توقعاتتان صحبت کنید تا تعداد و طول جلسات مناسب برای شما تعیین شود. تکار درمانی معمولاً طی 10 جلسه طول می‌کشد که جلسات حدودا دو تا سه بار در هفته انجام می‌شوند. اولین نتایج درمانی را می‌توان پس از اولین جلسه درمانی مشاهده کرد. البته حداقل نیازمند انجام چهار تا پنج جلسه برای دستیابی به نتایج خوب و طولانی مدت حتی در روزهای بعد از درمان است.

موارد استفاده از تکار تراپی چیست؟

(Tecar Therapy) یک روش درمانی است که با استفاده از دستگاه تکار اجرا می‌شود. این روش درمانی با استفاده از تابش امواج رادیو فرکانسی به بهبودی بافت‌های آسیب‌دیده و افزایش خون‌رسانی در ناحیه مورد درمان کمک می‌کند. از این روش درمانی در مراکز فیزیوتراپی و درمانی برای درمان عارضه‌های مختلف اعم از مشکلات مفاصل، استخوان‌ها، ستون فقرات، عضلات و… استفاده می‌شود.

تکار تراپی ابتدا به بهبودی عارضه‌های ورزشی مورداستفاده قرار می‌گرفت، اما امروزه در درمان بسیاری از مشکلات جسمی مانند التهاب‌ها، آرتروز، تنیس‌البو، شکستگی‌های استخوانی و… نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد. این روش با ایجاد جریان‌های الکترومغناطیسی در بدن بیمار به بهبودی بافت‌های آسیب‌دیده کمک کرده و بهبود عملکرد جسمانی را تسریع می‌بخشد.

تکار تراپی
موارد استفاده از تکار درمانی

انواع تکار تراپی چیست؟

تکار تراپی به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که بر اساس نیازهای جسمی و حرکتی افراد تعیین شده است. برخی از انواع تکار تراپی عبارتند از:

1- تکار درمانی تقویتی (Strength Training)

این نوع تکار به تقویت عضلات اصلی بدن اختصاص دارد. در این روش افراد به وزنه‌ها، ماشین‌آلات تمریناتی یا تکنیک‌های خاصی برای افزایش قدرت و استقامت عضلات مشغول می‌شوند.

2- تکار درمانی انعطاف‌پذیری (Flexibility Training)

این نوع روش درمانی به بهبود انعطاف و افزایش محدودیت‌های حرکتی می‌پردازد. تمرینات کششی و انعطاف‌پذیری معمولاً جزو این نوع تکار درمانی هستند.

3- تکار درمانی تعادل (Balance Training)

برای بهبود تعادل و پیشگیری از افتادن، تکار تعادل از تمرینات خاصی استفاده می‌کند. این تمرینات معمولاً از تعادل بر روی یک پا یا سایر تمرینات تعادلی تشکیل شده‌اند.

4- تکار درمانی ورزشی (Sports-specific Training)

برای افرادی که ورزش خاصی می‌کنند، تکار ورزشی بهبود عملکرد و اجرای بهتر در ورزش مشخصی را هدف می‌گیرد. این نوع تکار درمانی معمولاً شامل تمرینات و تکنیک‌های ورزشی خاصی است.

5- تکار درمانی تسکین درد (Pain Management Therapy)

برای افرادی که با درد مزمن مواجه هستند، نوع تکار تسکین درد، به کاهش و مدیریت درد اختصاص دارد. این تکنیک‌ها ممکن است شامل تمرینات استراحت و کششی باشند.

6- تکار درمانی تنفسی (Respiratory Therapy)

برای افرادی که مشکلات تنفسی دارند، تکار تراپی تنفسی به تمریناتی که به بهبود تنفس و عملکرد ریه‌ها کمک می‌کنند، می‌پردازد.

همچنین؛ باید توجه داشت که برخی افراد نیاز به ترکیبی از انواع مختلف این رو درمانی دارند تا به بهبود وضعیت جسمی‌شان برسند و این بستگی به شرایط فردی آن‌ها دارد.

تکار تراپی چیست
مزایای تکار درمانی

مراحل تکار تراپی

Tecar therapy یک مرحله نیست بلکه متشکل از چند مرحله متوالی است. مراحل تکار تراپی به شرح زیر هستند:

1- ارزیابی ابتدایی

در این مرحله، متخصص پزشکی ورزشی وضعیت جسمی و تاریخچه پزشکی شما را بررسی می‌کند. او ممکن است از شما سؤالاتی در مورد درد، مشکلات حرکتی و نیازهای شما بپرسد.

2- تشخیص مشکلات

بر اساس اطلاعات به‌دست‌آمده از ارزیابی ابتدایی، متخصص پزشکی ورزشی مشکلات و نقاط ضعف شما را تشخیص می‌دهد. این امر می‌تواند مشکلات مرتبط با عضلات، مفاصل، تعادل یا حرکت باشد.

3- طراحی برنامه درمانی

با توجه به مشکلات تشخیص داده‌شده، متخصص پزشکی ورزشی یک برنامه درمانی شخصی برای شما طراحی می‌کند. این برنامه شامل تمرینات و تکنیک‌های فیزیکی مختلف می‌شود.

4- نحوه اجرای انواع تکار تراپی

شما به انجام تمرینات و درمان‌های فیزیکی طراحی شده توسط متخصص پزشکی ورزشی می‌پردازید. پزشک متخصص نیز شما را در انجام صحیح تمرین‌ها راهنمایی می‌کند.

5- ارزیابی پیشرفت

به‌مرورزمان، متخصص پزشکی ورزشی پیشرفت شما را ارزیابی می‌کند و اطلاعات به‌دست‌آمده را با شما به اشتراک می‌گذارد. بنا به صلاح‌دید و روند درمانی شما اگر لازم باشد، برنامه درمانی تغییر می‌کند.

6- تکمیل روند درمانی

پس از رسیدن به اهداف مشخص یا بهبود وضعیت جسمی، تراپی به پایان می‌رسد؛ اما متخصص پزشکی ورزشی ممکن است توصیه‌هایی برای حفظ و بهبود وضعیت جسمی در آینده به شما ارائه دهد.

توجه داشته باشید که این روش درمانی به مدت‌زمان متفاوتی برای هر فرد و به میزان و نوع مشکلات جسمی و پیشرفت شما بستگی دارد.

کاربرد تکار تراپی
روند تکار درمانی
مزایا معایب
کاهش درد نتایج نهایی متغیر
بدون نیاز به جراحی زمان­بر
بهبود عملکرد حرکتی هزینه­بر
تسریع در بازتوانی دارای نتایج نهایی متغیر
بدون نیاز به دوره نقاهت نیاز به تکرار و مداومت

مزایای تکار درمانی از نظر پزشک متخصص

تکار درمانی یا (Tecar Therapy) نیز مانند بسیاری از روش‌های درمانی دیگر مزیت‌هایی دارد. این مزایا به شرح زیر هستند:

 • استفاده از تابش رادیو فرکانسی

این روش درمانی با استفاده از تابش امواج رادیو فرکانسی برای تحریک بافت‌های زیرپوستی و عمقی اجرا می‌شود.

 • افزایش خون‌رسانی

این روش درمانی با افزایش جریان خون و تحریک سیستم عصبی به بهبودی بافت‌ها و کاهش التهاب‌ها در ناحیه مورد درمان کمک می‌کند.

 • کاهش درد

این روش به کاهش درد و تسکین علائم ناشی از آسیب‌ها و التهاب‌ها کمک می‌کند که ممکن است در اثر مشکلات مفاصل و عضلاتی رخ دهد.

 • بهبود عملکرد حرکتی

یکی از مزایای انواع تکار تراپی این است که با تقویت عضلات و افزایش انعطاف‌پذیری به بهبود عملکرد حرکتی فرد کمک می‌کند.

 • بدون نیاز به جراحی

این روش به‌عنوان یک‌راه حل غیر جراحی درمانی برای مشکلات جسمی مورداستفاده قرار می‌گیرد و اغلب نیازی به عمل جراحی ندارد.

 • متنوع بودن در کاربرد

این روش درمانی می‌تواند در درمان مشکلات مختلفی از جمله التهاب‌ها، آرتروز، تنیس‌البو، شکستگی‌های استخوانی، ورزش‌های آسیب‌دهنده و سایر مشکلات جسمی مورداستفاده قرار گیرد.

 • تعیین توسط متخصص

تعداد جلسات و نحوه کاربرد تکار تراپی بسته به نیازهای جسمانی و توصیه متخصص پزشکی ورزشی تعیین می‌شود.

 • سازگاری آسان

این روش درمانی به دلیل سازگاری آسان با بیماران و عدم نیاز به زمان برای بازگشت به فعالیت‌های روزمره مورد ترجیح قرار می‌گیرد.

 • تسریع در بازتوانی

یکی از مزایا و کاربرد تکار تراپی این است که به تسریع در فرآیند بازتوانی و بهبودی بیماران به‌خصوص در موارد آسیب‌های ورزشی و جراحی کمک می‌کند.

انواع تکار تراپی
عوارض تکار درمانی

معایب تکار تراپی

همان طور که گفته شد، تکار تراپی (Tecar Therapy) یک روش درمانی مؤثر است، اما همانند هر روش درمانی دیگر، می‌تواند معایب و محدودیت‌های خود را داشته باشد. در زیر به برخی از معایب این روش درمانی اشاره می‌کنیم:

 • هزینه

این روش ممکن است هزینه‌بر باشد و ممکن است برخی افراد به دلیل هزینه‌های آن نتوانند از این روش درمانی بهره ‌ببرند.

 • نیاز به تخصص

تکار تراپی باید توسط متخصصان پزشکی ورزشی یا فیزیوتراپی انجام شود. اگر تخصصی در دسترس نباشد، اثربخشی درمان ممکن است کاهش یابد.

 • زمان انجام کار

جلسات Tecar Therapy ممکن است زمان‌بر باشند و افرادی که در زندگی روزمره‌شان فشار زمانی دارند ممکن است دشواری در یافتن زمان برای جلسات داشته باشند.

 • عوارض جانبی

عموماً این روش به‌عنوان یک روش امن درمانی شناخته می‌شود، اما در برخی موارد ممکن است عوارض جانبی ناخواسته مانند درد یا تنش عضلاتی رخ دهد.

 • نتایج نهایی متغیر

مانند سایر روش‌های درمانی، نتایج این نوع تراپی نیاز به زمان دارد و ممکن است در همه افراد به یک ‌شکل نباشد.

 • نیاز به تکرار

برای حفظ نتایج درمان، ممکن است نیاز به تکرار دوره‌های این نوع تراپی داشته باشید که ممکن است باعث بار مالی بیشتر شود.

به‌هرحال مزیت‌های Tecar Therapy نیز بسیار مهم هستند و این روش معمولاً به تسریع در بازتوانی، کاهش درد و بهبود عملکرد جسمانی کمک می‌کند. قبل از شروع هر درمان، مهم است با متخصص در این روش درمانی مشورت کنید و مزایا و معایب آن را در شرایط شخصی خود بررسی کنید.

مراحل تکار تراپی
Tecar therapy

ویژگی‌های پزشک ورزشی و متخصصان تکار درمانی

tecar therapy توسط متخصصان فیزیوتراپی تعیین شده و بر اساس نیازهای فردی اجرا می‌شود. در هر صورت، مشورت با یک متخصص فیزیوتراپی برای تعیین ویژگی‌ها و زمینه مناسب استفاده از آیت روش درمانی بسیار مفید است. متخصصان تکار درمانی (Tecar Therapy) به‌عنوان افرادی با تخصص در این روش درمانی، می‌توانند افرادی باتجربه در زمینه فیزیوتراپی یا تراپی فیزیکی باشند. این تراپی‌گران دارای ویژگی‌های زیر هستند:

1- ارزیابی و تشخیص

متخصصان تکار درمانی قادرند به‌دقت واریزهای جسمانی فرد را ارزیابی کرده و مشکلات و نقاط ضعف ایشان را تشخیص دهند. این ارزیابی ممکن است شامل بررسی مفاصل، عضلات، ستون فقرات و دیگر عوامل مرتبط با سلامت جسمی باشد.

2- انتخاب و اجرا

متخصصان تکار درمانی بر اساس تشخیص خود، به تعیین برنامه‌های درمانی مخصوص به هر فرد می‌پردازند. این برنامه‌ها شامل نوع و مدت‌زمان جلسات، تمرینات مشخص و شدت تراپی می‌شوند.

3- استفاده از دستگاه تکار

متخصصان تکار درمانی باید بتوانند دستگاه تکار را به‌درستی تنظیم کرده و از آن برای تحریک بافت‌های زیرپوستی و ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده استفاده کنند.

4- پیگیری و ارزیابی پیشرفت

تراپی‌گران باید پیگیری مستمر از پیشرفت بیماران داشته باشند و انطباق برنامه‌های درمانی با تغییرات بیماران را انجام دهند.

5- ارائه توصیه‌های تمرینی

متخصصان این روش درمانی ممکن است توصیه‌های تمرینی و تغییرات در سبک زندگی را به بیماران ارائه دهند تا بهبود عملکرد جسمی خود را حفظ کنند.

6- تجربه و دانش

تراپی‌گران باتجربه در این زمینه می‌توانند به بهترین شکل ممکن به بیماران خدمات ارائه دهند و بهره‌گیری از دانش جدید در این زمینه انجام دهند.

تراپی‌گران باید دارای مدرک و تخصص مرتبط با پزشکی ورزشی یا فیزیوتراپی باشند و به‌روز با تکنیک‌ها و دانش‌های جدید در این زمینه باشند تا به بیماران بهترین خدمات را ارائه دهند. دکتر ناهید ونارجی یکی از بهترین متخصص‌های تکار درمانی در ایران است که برای انجام این روش می‌توانید از او کمک بگیرید.

تکار تراپی
کاندیدای مناسب تکار درمانی

چه کسانی باید تکار تراپی انجام دهند؟

روش درمانی تکار درمانی (Tecar Therapy) به‌طورکلی برای افرادی در تمامی سنین مناسب است، اما معمولاً افرادی با شرایط زیر باید از این روش درمانی کمک بگیرند:

 • آسیب‌های ورزشی

اگر شما ورزشکار هستید و مورد آسیب یا کشیدگی عضلانی یا مفصلی قرارگرفته‌اید، این روش می‌تواند به شما در بازتوانی و بهبود سریع‌تر کمک کند.

 • آرتروز و التهابات مفصلی

افراد مبتلا به آرتروز (تخریب مفاصل بافتی) یا التهابات مفصلی مانند التهاب مفصلی مزمن ممکن است به انجام این روش جهت کاهش درد و بهبود عملکرد مفاصل نیاز داشته باشند.

 • بیماری‌های عضلانی

در صورت مبتلا بودن به بیماری‌های عضلانی-تنشی مانند تنش عضلاتی یا مشکلات مشابه، این روش می‌تواند به تسکین عضلات و بهبود تنش‌های عضلی کمک کند.

 • بازتوانی پس از جراحی

بعد از عمل جراحی مفصلی یا جراحی ورزشی، این روش به کمک به بازتوانی و بهبود عملکرد بیماران مؤثر است.

 • درد مزمن

افرادی که با درد مزمن مفاصل، عضلات، یا سایر مشکلات دردناک مواجه هستند، ممکن است به این روش جهت تسکین درد و بهبود کیفیت زندگی خود نیاز داشته باشند.

 • بازگشت به ورزش یا فعالیت‌های روزمره

اگر شما به دنبال بازگشت به ورزش یا فعالیت‌های روزمره‌تان هستید و نیاز به تسریع در فرآیند بازتوانی دارید، تکار تراپی ممکن است مناسب باشد.

 • بهبود عملکرد جسمانی عمومی

حتی اگر به مشکلات خاصی دچار نباشید، این روش نوین درمانی می‌تواند به بهبود عملکرد جسمانی عمومی و حفظ سلامت کمک کند.

نیاز به انجام این روش درمانی بسته به شرایط جسمانی و نیازهای فردی ممکن است متفاوت باشد. بهتر است با متخصص فیزیوتراپی یا پزشک ورزشی مشورت کرده و برنامه‌ای مناسب برای شرایط خود تعیین کنید.

موارد منع تکار درمانی

مانند هر روش درمانی دیگر، تکار درمانی نیز هشدارهایی در مورد استفاده دارد. در واقع، مگر در مواردی که از نظر پزشکی غیر از این نشان داده شده باشد، نمی‌توان تکنیک تکار درمانی را برای افرادی با شرایط زیر ارائه کرد:

– صرع

– خونریزی

– سرطان

– پروتزهای فلزی

– ضربان‌ساز

– پمپ‌های انسولین

– دستگاه‌های داخل رحمی

– داشتن تب یا عفونت

– در دوران بارداری

– کودکان زیر 14 سال

– فلبیت، ترومبوز و آرتریوپات

_ کاهش حساسیت در ناحیه تحت درمان

تکار تراپی چیست
هزینه تکار درمانی

هزینه تکار تراپی

هزینه این روش درمانی کاملا متغیر است و بستگی به مکان جغرافیایی، تخصص متخصص، تعداد جلسات موردنیاز و سایر عوامل داشته باشد. همچنین بدیهی است که هزینه‌ها در هر منطقه و توسط هر متخصص ممکن است متفاوت باشد. علاوه بر این، بیماری و مشکل خاص شما نیز ممکن است تعیین‌کننده مقدار هزینه باشد. برخی از مواردی که باید برای تعیین هزینه در نظر گرفته شوند:

 • موقعیت جغرافیایی

هزینه‌ها در مناطق مختلف ممکن است متفاوت باشد. در شهرها بزرگ و مناطق با رفاه بیشتر ممکن است هزینه‌ها بیشتر باشد.

 • تخصص پزشک متخصص

تخصص متخصص نیز می‌تواند تأثیر داشته باشد. تخصص بالاتر ممکن است با هزینه‌های بیشتری همراه باشد.

 • تعداد جلسات

هزینه‌ها معمولاً بر اساس تعداد جلساتی که شما نیاز دارید محاسبه می‌شود. برخی از مشکلات به درمان کمتری نیاز دارند، درحالی‌که دیگران نیاز به جلسات بیشتری دارند.

 • بیماری و شدت مشکل

نوع بیماری و شدت مشکل شما می‌تواند هزینه را تحت تأثیر قرار دهد. برخی بیماری‌ها ممکن است نیاز به جلسات مکرر داشته باشند.

 • بیمه و پوشش تأمینی

اگر دارای بیمه تأمینی هستید، بخشی از هزینه‌های tecar therapy ممکن است توسط بیمه پوشش داده شود.

بهتر است با مرکزهای tecar therapy مختلف تماس بگیرید و هزینه‌ها را به دست آورید. همچنین، اگر دارای بیمه تأمینی هستید، ممکن است بخواهید با شرکت بیمه خود تماس بگیرید تا از پوشش‌های ممکن استفاده کنید.

کاربرد تکار تراپی
قیمت تکار درمانی

تعداد جلسات تکار تراپی

تعداد جلسات موردنیاز برای تکارتراپی بسته به شرایط و نیازهای جسمانی بیمار متفاوت است و توسط متخصص فیزیوتراپی تعیین می‌شود. این روش درمانی معمولاً از جلسات ابتدایی شروع می‌شود و بیمار احساس بهبودی نسبی را از جلسات اولیه ممکن است تجربه کند. تعداد جلسات (Tecar Therapy) برای هر فرد ممکن است متغیر باشد و به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل شامل نوع بیماری یا مشکل جسمی، شدت مشکل، تاریخچه بیماری و واکنش فرد به این روش درمانی می‌شود. در زیر تعداد جلسات موردنیاز را در موارد مختلف به‌صورت حدودی ذکر می‌کنیم:

1- آرتروز و مشکلات مفصلی

برای مشکلات مفصلی مانند آرتروز، معمولاً برنامه‌های تکار تراپی به مدت 10 تا 15 جلسه درمانی انجام می‌شوند. افراد با شدت مشکل بیشتر ممکن است نیاز به جلسات بیشتری داشته باشند.

2- آسیب‌های ورزشی

برای تسریع در بازگشت به ورزش پس از آسیب‌های ورزشی، ممکن است 5 تا 10 جلسه کافی باشد.

3- بازتوانی پس از جراحی

بیماران پس از جراحی ممکن است به مدت 4 تا 6 هفته به اجرای جلسات نیاز داشته باشند، اما این مدت ممکن است بر اساس نوع جراحی و شرایط خاص فرد تغییر کند.

4- بیماری‌های عضلانی

برای مشکلات عضلانی مانند تنش عضلاتی، تعداد جلسات ممکن است متغیر باشد، اما معمولاً بین 5 تا 10 جلسه توصیه می‌شود.

5- بازگشت به ورزش یا فعالیت‌های روزمره

افرادی که به دنبال بازگشت به فعالیت‌های ورزشی یا فعالیت‌های روزمره‌شان هستند، ممکن است نیاز به 5 تا 10 جلسه داشته باشند.

تعیین تعداد جلسات این نوع تراپی باید توسط متخصص و بر اساس ارزیابی شرایط فردی شما انجام شود. او به شما برنامه‌ای مناسب برای تعداد و زمان جلسات درمانی ترتیب خواهد داد. همچنین، انجام تمام جلسات به‌صورت مستمر و پیگیری توسط متخصص بسیار مهم است تا به نتایج بهتری دست پیدا کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با شماره 0253650506 تماس بگیرید.

انواع تکار تراپی
تعداد جلسات موردنیاز تکار درمانی

کجا تکار تراپی کنم؟

Tecar Therapy یک روش درمانی تخصصی است که توسط متخصصان فیزیوتراپی، پزشک ورزشی یا تراپی فیزیکی انجام می‌شود؛ بنابراین، مراکزی که مجاز به انجام این نوع تراپی هستند، معمولاً مراکز فیزیوتراپی، پزشکی ورزشی یا تراپی فیزیکی هستند. این مراکز توسط تیم‌های متخصص تراپی فیزیکی مدیریت می‌شوند و ارائه‌دهنده‌های تخصصی برای درمان بیماران ارائه می‌دهند.

برای استفاده از این روش درمانی، شما باید به یک مرکز فیزیوتراپی، پزشکی ورزشی یا تراپی فیزیکی مراجعه کنید و با متخصص این نوع تراپی مشورت کنید. این متخصصان با بررسی شرایط جسمانی شما و نیازهای درمانی شما، برنامه‌های درمانی مناسب را تعیین می‌کنند و اجرای آن‌ها را انجام می‌دهند.

قبل از انتخاب مرکز برای انجام این روش، می‌توانید تحقیق کنید و نظرات و تجربیات دیگران را در مورد مراکز مختلف مطالعه کنید تا به مرکزی با تخصص و کیفیت مناسب دست پیدا کنید. همچنین، از تأیید صلاحیت و مجوزهای مربوطه اطمینان حاصل کنید تا از ارائه‌دهندگان حرفه‌ای و مجاز استفاده کنید. مشاوران حرفه‌ای دکتر ناهید ونارجی همواره آماده هستند تا هرگونه مشاوره و راهنمایی را به شما عزیزان ارائه دهند.

مراحل تکار تراپی
بهترین مرکز تکار درمانی

انرژی تکار تراپی چیست؟

Tecar tersphy به وسیله امواج الکترومغناطیسی با فرکانس بالا ایجاد می‌شود. این امواج الکترومغناطیسی به بافت‌های هدف انتقال داده می‌شوند و باعث افزایش دما و تحریک فرآیندهای داخلی بافت می‌شوند. این تحریک باعث بهبود و بازسازی بافت می‌شود. این فرآیند به وسیله تحریک یون‌ها در سلول‌ها آغاز می‌شود و با تحریک سیستم‌های گردش خون و لنفاوی بهبود می‌یابد. این بهبود در گردش خون و متابولیسم باعث ارتقاء اکسیژن‌رسانی به سلول‌ها می‌شود و به بازسازی کلاژن و الاستین کمک می‌کند. در کل، این روش درمانی با ایجاد انرژی امواج الکترومغناطیسی با فرکانس بالا، بهبود گردش خون و متابولیسم بافت‌ها را تشویق کرده و بازسازی و بهبود بافت‌ها را تسهیل می‌کند. این روش به‌عنوان یک روش درمانی بدون عوارض و با اثرات مثبت در بهبود پوست و بافت‌های دیگر به­کار می‌رود.

چه کسانی نیاز به تکار تراپی دارند؟

تکار درمانی به‌عنوان یک روش درمانی متنوع، می‌تواند برای افراد مختلف و در شرایط مختلف مفید باشد. افرادی که ممکن است نیاز به انجام این روش درمانی داشته باشند عبارتند از:

1- ورزشکاران

افرادی که فعالیت ورزشی می‌کنند و آسیب‌های ورزشی مانند مفاصل زخمی، کشیدگی عضلات، یا آسیب‌های ورزشی دیگر دارند، ممکن است به این روش درمانی نیاز داشته باشند.

2- افراد با مشکلات مفصلی

افرادی که مشکلات مفصلی مانند آرتروز (کمردرد، درد مفصلی) دارند، می‌توانند با این روش درمانی به بهبود عملکرد مفاصل و کاهش درد کمک بگیرند.

3- بیماران پس از جراحی

افرادی که عمل جراحی انجام داده‌اند، ممکن است به انجام جلسات تکار تراپی جهت بهبود عملکرد بعد از جراحی نیاز داشته باشند.

4- درمان آسیب‌های اسپرت

این روش درمانی همچنین می‌تواند در درمان آسیب‌های اسپرت متنوعی از جمله تنیس‌البو، فوتبال، بسکتبال و… مؤثر باشد.

5- افراد با التهاب‌ها و آسیب‌های عضلانی

یک کاربرد تکار تراپی این است که افرادی که با التهاب‌های مزمن عضلانی، ترشح مایعات مفصلی زیاد، یا آسیب‌های عضلانی مانند کشیدگی عضلات مواجه هستند، بهتر است از این روش به‌عنوان روش درمانی استفاده کنند.

6- افراد با درد مزمن

افرادی که با درد مزمن مانند درد کمر، درد گردن، یا درد مفصلی مواجه هستند، می‌توانند با دستگاه تکار به کاهش درد و بهبود کیفیت زندگی خود برسند.

تکار تراپی
معایب تکار تراپی

سخن آخر

برای رسیدن به‌سلامتی و کاهش دردهای خود، استفاده از روش tecar therapy روش درمانی مؤثر است. این روش می‌تواند به شما در بهبود عملکرد جسمانی، کاهش التهابات، تسکین دردها و بازتوانی کمک کند. اگر با مشکلات مفصلی، عضلانی یا دردهای مزمن مواجه هستید، مشورت با یک متخصص تکار تراپی و انجام جلسات منظم تکارتراپی می‌تواند به شما کمک کند.

به خودتان اجازه دهید بهترین حالت سلامتی و کیفیت زندگی را تجربه کنید و از روش‌هایی مانند تکار درمانی بهره ببرید که به بهبود و خوبی بدن شما کمک می‌کند. همچنین، قبل از شروع درمان با این روش، مشورت با پزشک خود را فراموش نکنید تا بهترین برنامه درمانی برای شما تعیین شود‌.

بهترین tecar therapy، توسط متخصصان حرفه‌ای مانند دکتر ناهید ونارجی انجام می‌شود. توصیه می‌شود که برای تجربه‌ بهتر در این روش، با شماره مطب دکتر ناهید ونارجی به شماره 0253650506 تماس بگیرید. سلامتی شما ارزشمند است، پس انتخاب کردن مرکز درمانی مناسب می‌تواند تأثیر مثبتی بر روی بهبود و کیفیت زندگی شما داشته باشد. همکاران ما همواره آماده هرگونه پاسخگویی به شما سروران هستند.