درد لگن و باسن

علت درد لگن و باسن + معرفی روش‌های پیشگیری و درمان دردهای لگنی

از درد لگن و باسن رنج می‌برید و نمی‌دانید باید چه کار کنید؟ خب با ما همراه باشید تا شما را با شایع‌ترین علت‌ درد استخوان لگن و باسن آشنا کنیم. از آنجایی که لگن در سیستم بدن انسان همسایه‌هایی مثل ستون فقرات، ران و… دارد، احساس درد در آن دارای علت‌های متفاوتی است. شما به هیچ وجه نباید درد لگن را سرسری بگیرید چون این بخش از بدن به نقاط مهمی وصل است و اگر سریع برای درمان آن اقدام نکنید، می‌تواند مشکلات جدی را به بار بیاورد. البته نگران نباشید چون ما این مطلب را آماده کردیم تا بتوانیم به شما کمک کنیم تا سریع‌تر علت درد خود را کشف کنید و برای درمان آن اقدام کنید. برای کشف علت درد خود و بهبود سلامتی‌تان تا پایان مطلب همراه ما باشید.

درد استخوان لگن و باسن
علت درد استخوان لگن و باسن

علت‌ درد لگن و باسن

لگن و آناتومی آن در بین شکم، ستون فقرات، ران‌ها و اندام تناسلی قرار دارد. دردهای لگنی می‌تواند مربوط به ناحیه ران‌ها، اندام تناسلی و… باشد. از آنجایی که بیماری‌های تناسلی مردان و زنان متفاوت است، دردهای لگنی در زنان و مردان هم تفاوت زیادی دارد. برای آشنایی با انواع درد در ناحیه لگن و باسن، موارد زیر را با دقت مطالعه کنید:

· شکستگی یا التهاب استخوان لگن

زمانی که هر یک از استخوان‌های ناحیه لگن دچار التهاب شود، فرد در قسمت لگن و باسن احساس درد می‌کند. یکی از شایع‌ترین علت‌های التهاب استخوان، عفونت است. شکستگی استخوان‌ لگن هم جز جدی‌ترین‌ علت‌های درد استخوان لگن و باسن است.

· بیماری بورسیت

بورسیت یک بیماری التهابی خیلی دردناک است که بیشتر در ناحیه شانه، آرنج، پا و زانوها اتفاق می‌افتد. این بیماری زمانی اتفاق می‌افتد که بورس‌ها یا کیسه‌های سینوویال دچار التهاب و درد گردد. از مهمترین علت‌های درد لگن می‌توان به بورسیت اشاره کرد، برای اینکه شما با این درد وحشتناک مواجه نشوید، باید روش‌های پیشگیری از آن را بشناسید که پیشنهاد ما به شما این است که برای پیشگیری از بورسیت با مشاورین سایت ارتباط بگیرید.

· کشیدگی یا پارگی عضلات ران یا لگن

یکی از شایع‌ترین علت درد ناحیه لگن که اغلب ورزشکاران با آن مواجه می‌شوند، کشیدگی یا پارگی عضلات لگن در حین انجام فعالیت‌های شدید ورزشی است. به دلیل ارتباط لگن با ران کشیدگی عضلات ناحیه کشاله ران هم باعث بروز درد در لگن می‌شود.

· ساییدگی لگن

مفصل ران شایع‌ترین مفصلی است که در لگن دچار ساییدگی می‌شود و به همین خاطر به عقیده بسیاری از پزشکان منظور از ساییدگی لگن همان ساییدگی مفصل ران است. زمان که درد لگن در حین راه رفتن بیشتر شود، احتمال اینکه علت درد لگن و باسن ساییدگی یا آرتروز مفصل ران باشد، زیاد است.

· تحریک عصب فمورال و سیاتیک

عصب‌هایی مثل فمورال و سیاتیک در صورت تحریک شدن موجب بروز درد در ناحیه پشت لگن و باسن خواهند شد.

· مصرف زیاد کورتون

استفاده از داروهای حاوی کورتون یا نرسیدن خون به سر استخوان ران باعث سیاه شدن سر استخوان ران می‌شود و می‌تواند به مرور مفصل ران را تخریب کند. سیاه شدن سر استخوان ران شایع‌ترین عامل ایجاد درد در ناحیه لگن و باسن به خصوص در جوانان است.

· ناراحتی‌ها و بیماری‌های مربوط به روده

یکی از شایع‌ترین علت درد در ناحیه لگن و باسن یبوست، التهاب روده، سرطان روده بزرگ، سندرم روده تحریک پذیر و انسداد روده است.

علت درد لگن و باسن
درد لگن و باسن در بارداری

· بیماری‌های مربوط به زنان

بیماری‌هایی که مربوط به دستگاه تناسلی بانوان است مثل آدنومیوز، دیسمنوره، گرفتگی عضلات رحم و واژن، فیبروئید رحم، کیست تخمدان و… می‌تواند مهم‌ترین علت ایجاد درد در ناحیه لگن و باسن باشد. حاملگی خارج از رحم یا سقط جنین در قبل از 20 ماهگی یکی دیگر از علت‌های درد لگن در زنان است.

· بیماری‌های مربوط به مردان

بیماری‌های عفونی مربوط به آلت تناسلی مردان مثل پروستات یا عفونت بیضه‌ها مهمترین عامل ایجاد درد در لگن مردان است.

شاید تصور کنید که الان با خواندن موارد بالا همه چیز را در مورد علت‌های درد لگن و باسن می‌دانید، اما اشتباه نکنید چون این علت‌ها آنقدر زیاد است که ما فقط توانستیم شایع‌ترین و مهم‌ترین‌هایشان را در این لیست بیاوریم اما حالا شما می‌دانید که درد در ناحیه لگن و باسن چه مسئله مهم و بارز اهمیتی است. برای پیشگیری یا درمان این دردها مطالب بعدی ما را از دست ندهید. ما روش‌های درمان و پیشگیری از درد ناحیه لگن و باسن را با کمک معتبرترین و محبوب‌ترین پزشکان فعال در این زمینه برای شما جمع‌آوری کردیم و در اختیارتان قرار دادیم.

روش‌های پیشگیری از درد لگن و باسن

پیشگیری بهتر از درمان است! همه ما بارها این جمله را شنیده‌ایم اما چقدر به آن عمل کرده‌ایم؟ حالا وقتش است که به این جمله عمل کنید چون شما باید به سلامت خود اهمیت بدهید. قبل از اینکه بخواهید خودتان را درگیر دکتر و دارو کنید، می‌توانید با ساختن یک سبک زندگی سالم، بدن خود را در برابر دردهایی مثل دردهای لگنی، مفاصل و… ایمن کنید. کارهایی که باید برای پیشگیری از دردهای لگنی انجام دهید، عبارتند از:

· سبک زندگی خود را تغییر دهید.

انجام فعالیت‌های تکراری امکان ابتلا به دردهای لگنی را افزایش می‌دهد. اگر شما زیاد می‌نشنید، ممکن است به دردهای لگنی دچار شوید. اگر شما یک کارمند پشت میز نشین هستید، سعی کنید با ورزش روزانه و خرید یک صندلی خوب و ایمن برای خودتان، قدم در مسیر پیشگیری از دردهای لگنی بگذارید.

· وزن خود را کم کنید.

اضافه وزن یکی از مهمترین دلایل ابتلا به دردهای لگنی است. افرادی که وزن زیادی دارند، هنگام راه رفتن یا انجام کارهای سنگین به مفاصل‌شان فشار می‌آید و این به مرور زمان باعث آسیب دیدن یا کشیدگی استخوان‌های ران و لگن می‌شود. افراد چاق باید در کمترین زمان ممکن برای کاهش وزن اقدام کنند.

علت درد استخوان لگن و باسن
درمان درد لگنی با ورزش

· ورزش کنید.

بهترین روش برای حفظ قدرت و انعطاف‌پذیری در مفصل ران انجام ورزش‌های ایمن است. شما با انجام حرکات ورزشی زیر نظر یک متخصص از دردهای لگنی جلوگیری می‌کند. البته دقت داشته باشید که انجام فعالیت‌های ورزشی نامناسب هم باعث آسیب دیدن مفاصل می‌شود به همین خاطر شما باید از یک متخصص پزشکی ورزشی خوب برای انجام فعالیت‌های صحیح ورزشی کمک بگیرید.

· صندلی مناسبی را انتخاب کنید.

صندلی‌های کوتاه امکان ابتلا به دردهای لگنی را افزایش می‌دهد. زمانی که شما روی یک صندلی کوتاه می‌نشنید، مفصل‌های ران خم می‌شود و باعث کشیدگی مفصل ران می‌شود. توصیه می‌شود که اگر صندلی کوتاهی دارید، حتما آن را عوض کنید و در صورت امکان از صندلی‌های کوتاه استفاده نکنید.

· موقع حمل بار مراقب باشید.

بلند کردن اجسام سنگین مهم‌ترین علت درد لگن و باسن است چون به مفاصل و استخوان‌ها فشار می‌آید. شما باید اجسام سنگین را با چرخ دستی حمل کنید و هرگز از خودتان برای جابه‌جایی اجسام سنگین مایه نگذارید.

در تمام موارد بالا حرف ما مراقبت از مفاصل و استخوان‌ها و پرهیز فعالیت‌های تکراری بود. رعایت تمام این موارد با انجام یک برنامه ورزشی خوب و صحیح امکان‌پذیر است. از آنجایی که دردهای لگنی در بین سایر مردم بسیار فراگیر شده است، متخصصین پزشکی ورزشی برای پیشگیری از درد لگن و باسن به کمک مردم آمدند. جالب است بدانید که ورزش علاوه بر پیشگیری باعث درمان درد استخوان لگن و باسن می‌شود و اگر شما مبتلا به این درد هستید، صحیح‌ترین راه درمان انجام فعالیت‌های ورزشی است که باعث می‌شود در کنار مصرف دارو یا روش‌های پزشکی خیلی سریع‌تر به نتیجه مطلوب برسید. مراکز تراپی و پزشکان بسیاری در تلاش هستند که درد استخوان لگن و باسن را از طریق ورزش کاهش دهند اما اینکه کدام مرکز یا پزشک برای این کار بهتر است، سوال خیلی از بیماران است که برای پاسخ به آن می‌توانید مطلب بعدی را بخوانید.

درد لگن و باسن
درمان درد لگن و باسن

ویژگی‌های یک پزشک ورزشی خوب جهت درمان درد استخوان لگن و باسن

· در یک مرکز تراپی با تجهیزات به روز کار می‌کند یا صاحب آن مرکز است.

یک پزشک ورزشی خوب می‌داند که استفاده از تجهیزات به روز و ایمن باعث درمان بیمارانش می‌شود و اصلا از تجهیزات غیر ایمن یا نامناسب در مطب خود استفاده نمی‌کند. مرکز تراپی که از به روز ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده کند حتما پزشکان خوبی هم دارد و مناسب‌ترین مرکز تراپی برای درمان درد لگن و باسن است.

· در کنار ورزش به تغذیه بیماران هم اهمیت می‌دهد.

ورزش در کنار تغذیه بهترین راه برای درمان است. بخش زیادی از فعالیت بدن ما را رژیم غذایی ما مشخص می‌کند. یک پزشکی ورزشی خوب در کنار انجام فعالیت ورزشی یک تیم تخصصی تغذیه را در کنار خودش به کار می‌گیرد تا بیمارانش در کنار ورزش از رژیم غذایی مناسب هم بهره‌مند شوند.

· بیمارانش از پزشک راضی هستند.

امروزه با پیشرفت روز افزون تکنولوژی، بسیاری از پزشکان دارای سایت هستند. شما برای اینکه از خوبی یک پزشک مطمئن شوید، می‌توانید به بخش نظرات سایت مراجعه کنید و نظر بیماران دیگر را بخوانید.

· دارای مدارک معتبر باشد.

زمانی که شما به مطب یک پزشک مراجعه می‌کنید، با قاب‌های مدارکش روبرو می‌شوید چون یکی از مهترین مواردی که باعث جلب اعتماد بیماران می‌شود، مدارک پزشکی درمانگر است. قبل از ارتباط با پزشک ورزشی در مورد تخصص و مدارکش اطلاعات کافی را به دست بیاورید.

· سابقه کاری بالایی دارد.

پزشکی که بالای 5 سال سابقه کار دارد و در تمام سال‌ها بیمارانش را از خودش راضی نگه داشته است، بهترین پزشک ورزشی است که می‌توانید برای درمان به آن مراجعه کنید. پیشنهاد ما به شما این است که برای درمان اساسی سراغ یک دکتر با سابقه بروید و گول افرادی که در مراکز ورزشی ادعای درمانگر بودن دارند را نخورید.

درد استخوان لگن و باسن
درمان درد لگن و باسن با ویزیت آنلاین

· برای بیمارانش وقت می‌گذارد و به صورت حضوری یا اینترنتی بیمارانش ویزیت می‌کند.

همه بیماران از پزشکی که هیچ‌‎وقت در دسترس نیست، شاکی می‌شوند. اما یک پزشک ورزشی خوب و کاردان فردی است که امکان ویزیت غیر حضوری و آنلاین را هم برای بیمارانش مهیا کند و به آن‌ها مشاوره بدهد. پزشکی ورزشی که امکان ارتباط واتساپی یا تلفنی را برایتان فراهم کرده است را دو دسته بچسبید چون شک نکنید که سلامت بیمارانش برای این پزشک خیلی مهم است.

شاید برای شما سوال پیش بیاید که چه مرکز تراپی بهترین تجهیزات برای درمان را دارد؟ یا چه پزشک ورزشی دارای همه ویژگی‌های بالاست؟ به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای پاسخ به این سوال به سراغ یک تیم مشاوره عالی بروید. مشاورین سایت دکتر ناهید ونارجی بهترین گزینه هستند که می‌توانید با آن‌ها تماس بگیرید و به بهترین دکتر پزشکی ورزشی و یک مرکز تراپی مجهز وصل شوید.

چه زمانی برای تشخیص و درمان دردهای لگنی به پزشک ورزشی مراجعه کنیم؟

خیلی از سایت‌های پزشکی عقیده دارند که شما باید در صورتی به پزشک مراجعه کنید که درد شدیدی داشته باشید. اما مشاورین پزشکی وبسایت ما اصلا این عقیده را ندارند. درد استخوان لگن و باسن یک مسئله بارز اهمیت و حیاتی در بدن شماست که اگر به آن رسیدگی نشود، در طولانی مدت باعث صدمات جبران ناپذیر می‌شود. شما به محض اینکه درد یا احساس گزگز را در لگن خود حس کردید باید به پزشک مراجعه کنید. در صورتی که مشکل شما چندان جدی نباشد، پزشک ورزشی از طریق معاینه متوجه خواهد شد و با دادن برنامه ورزشی صحیح از مشکلات جدی‌تر پیشگیری خواهد کرد.

علت درد لگن و باسن
درمان درد شدید لگن

برای درمان دردهای شدید لگنی هم مراجعه به پزشک‌های ورزشی کاردان و خوب بهترین گزینه است. از آنجایی که بهترین راه برای احیای استخوان‌ها و مفاصل ورزش و تغذیه سالم است، در کنار درمان از طریق دارو و فیزیوتراپی با پزشکان ورزشی متخصص ارتباط بگیرید تا به شما کمک کنند که سریع‌تر خود را درمان کنید.

نتیجه‌گیری

حالا که با علت درد استخوان لگن و باسن آشنا شدید، فهمیدید که چقدر این مسئله جدی است. اگر شما مبتلا به دردهای لگنی هستید، خواهشمندیم که آن را جدی بگیرید. شاید خیلی‌ها تصور کنند که دارو بهترین روش برای درمان درد لگنی است اما فراموش نکنید که ورزش کردن عالی‌ترین روش برای تقویت مفاصل و استخوان‌هاست. تمام تلاشمان را کردیم که به شما ثابت کنیم که برای درمان یا پیشگیری درد لگنی به فعالیت‌های ورزشی مناسب نیاز دارید چون علت بیشتر دردهای لگنی مفاصل و استخوان‌ها هستند. تصور نکنید که هر ورزشی برای درمان درد استخوان لگن و باسن مناسب است چون اصلا اینطور نیست. شما برای درمان دردهای لگن و باسن نیاز به یک برنامه ورزشی استاندارد دارید و قبل از انجام فعالیت‌های ورزشی باید توسط یک متخصص پزشکی ورزشی معالجه شوید. از طریق تماس تلفنی می‌توانید با مشاورین سایت دکتر ناهید ونارجی ارتباط بگیرید.

شماره تماس

02536505064