علت صدا دادن گردن و راه‌های درمان آن

صدای گردن

شاید یکی از عجیب‌ترین صداهایی که تابه‌حال شنیده‌اید صدای گردن ‌باشد که در اصطلاح پزشکی به آن کریپتوس گفته می‌شود. گاهی برخی افراد هنگام چرخش سر‌ و گردنشان متوجه صدای تق ‌تق گردن و یا قرچ ‌قرچ می‌شوند و با توجه به اینکه فاصله گردن و کانال‌های صوتی گوش بسیار اندک است، این صدا موجب آزار فرد بیمار می‌شود و اینگونه بیمار تصمیم می‌گیرد برای رفع این صدای آزاردهنده به دنبال راه‌های برطرف کردن آن باشد و در صورت تشدید علائم، نهایتأ به پزشک مراجعه کند.

اگرچه این صدا بسیار ناخوشایند و گوش‌خراش است اما در اکثر مواقع راه‌های درمان آن چندان دشوار نیستند و فقط نیاز به اندکی صبوری دارند. اگر شما هم با چنین مشکلی دست و پنجه نرم می‌کنید، حتما تا انتهای این متن همراه ما باشید تا به شما بگوییم این صدای ناخوشایند در گردن از کجا می‌آید، چه خطراتی دارد و چطور باید آن را درمان کرد.

صدای گردن چیست؟

صدای گردن صدایی شبیه به شکستن قلنج انگشتان می‌باشد و این صدا به خصوص در هنگام انجام فعالیت‌هایی که حرکت زیاد گردن را ایجاب می‌کنند بسیار آزار دهنده است. گاهی افراد به طور ارادی سعی بر ایجاد این صدا می‌کنند؛ برای مثال هنگامی‌ که شخص صبح بیدار شده‌ است و یا مدت طولانی فعالیت‌هایی انجام داده است که به گردن وی فشار وارد کرده‌ است، برای تسکین کوتاه‌مدت این درد گردن خود را به اطراف می‌چرخاند و به اصطلاح قلنج گردن خود را می‌شکند؛ البته این تسکین کوتاه‌مدت با ایجاد عمدی صدای ‌گردن قطعا ناراحتی و دردی طولانی‌مدت را به همراه خواهد داشت. تکرار این عادت در دراز مدت سبب از بین رفتن غضروف‌های میان مهره‌های گردن و ساییده شدن استخوان‌های گردن می‌شود که بعد ها در اثر برخورد مهره‌های گردن با یکدیگر باعث بروز مشکلاتی از جمله صدای ‌گردن می‌شود.

همانطور که برای تناسب اندام مراقب رژیم‌غذایی خویش هستیم و ورزش‌های روزانه انجام می‌دهیم باید ورزش‌های روزانه‌ای برای سالم ماندن اسکلت بدنمان انجام دهیم تا دچار عارضه‌های اسکلتی و ستون فقرات نشویم.

ناحیۀ درگیر در هنگام صدا دادن گردن
ناحیۀ درگیر در هنگام صدا دادن گردن

در ادامه مطالب به علل ایجاد صدای ‌گردن، علائم آن، انواع مختلف آن، عوارض و درمان خواهیم پرداخت. بنابراین، همراه من باشید و اگر بازهم سوالی برای شما باقی‌ ماند در قسمت کامنت بپرسید و یا با مشاورین ما تماس بگیرید تا در اسرع‌وقت به سوالات شما عزیزان پاسخ داده‌ شود.

آناتومی مهره‌های گردنی و علت صدا دادن گردن

ناحیه گردن انسان‌ها از ۷مهره (مهره‌های گردنی)، تشکیل شده‌ است که توسط ماهیچه‌ها و تاندون‌های این قسمت حمایت می‌شوند و در بین این مهره‌ها غضروف‌هایی وجود دارد. این اعضا با یاری یکدیگر افراد را قادر می‌سازند تا گردن خود را خم کنند و یا بچرخانند.

گاهی این اعضا در اثر فشار زیاد دچار اختلال می‌شوند که این مشکلات دست به دست هم داده و سبب بروز صدای ‌گردن می‌شوند.

در حالت کلی صدا دادن ‌گردن اهمیت چندانی ندارد و آسیب چندانی به بدن نمی‌رساند، اما گاهی افراد در کنار این صدا دچار گردن ‌درد نیز می‌شوند که در این‌صورت فرد باید به پزشک مراجعه نماید و یا به راهکارهایی عمل کند که در ادامه ارائه داده‌ می‌شود.

متخلخل شدن (ترکیدن) حباب‌های گردنی

مهره‌های گردن توسط مایع مفصلی یا به اصطلاح پزشکی مایع سینوویال احاطه شده‌اند که وجود این مایع سبب کاهش اصطکاک بین مهره‌ها می‌شود که در نتیجه به راحتی می‌توانیم گردن خود را بچرخانیم و تکان دهیم.

این مایع دارای گاز‌های نیتروژن و دی‌اکسید‌ کربن است که در این مایع حباب‌هایی ایجاد می‌کند.

هنگامی که فشار زیادی بر روی گردن باشد سبب نزدیکی مهره‌ها به یکدیگر و ترکیدن این حباب‌ها می‌شود که در این هنگام صدای ترکیدن حباب ‌گردن به گوش می‌رسد؛ در علم پزشکی به این عمل کاویتاسیون می‌گویند و اصلی‌ترین دلیل صدا دادن گردن است.

ناحیۀ درگیر در هنگام کریپتوس
ناحیۀ درگیر در هنگام کریپتوس

از دیگر علل این عارضه لغزیدن رباط‌ها بر روی استخوان‌ها است و در افراد مسن شناخته شده‌ترین علت مربوط به مفاصل است؛ استئو آرتریت گردن با کنهسال شدن افراد پیشرفت می‌کند و پس از ۵۰ سالگی بخش‌های اسفنجی بین مهره‌ها تخریب شده و با ضخیم شدن مهره‌های گردن، فضای بین مهره‌ها کوچک می‌شود و این امر موجب درد و ناخوشایندی افراد می‌شود.

گاهی در جوانان نیز این بیماری مشاهده می‌شود که علت آن وضعیت و حالت نامناسب بدن می‌باشد.

در انتهای مقاله به طرز صحیح نشستن و راه رفتن اشاره خواهیم کرد.

علائم و نشانه‌های صدا دادن‌ گردن 

همانطور که پیش‌تر نیز به آن اشاره کردیم، علائم این بیماری شنیدن صدای قرچ ‌قرچ گردن، تق ‌تق و گاهی شنیدن صدای خرده شیشه گردن است.

گاهی از دیگر علائم درد و ناخوشی می‌تواند باشد؛ گاهی نیز سردرد‌های پشت گردن که به شقیقه‌ها و پیشانی منتهی می‌شوند، از دست دادن نرمی و انعطاف ناحیه‌ گردن و گرفتی نیز از علائم قابل ذکر هستند.

از شکستن قلنج گردن خود دست بکشید! (عوارض صدا دادن گردن)

نکته بسیار مهم این است که شکستن قلنج‌های گردن تا حد زیادی به استخوان‌ها آسیب می‌رساند؛ کوچک‌ترین عارضه آن از بین رفتن غضروف بین مهره‌ها و کشیده‌شدن رباط‌های اطراف گردن است که به دنبال خود بی‌ثباتی و ناپایداری گردن را به همراه دارد.

این کار به قدری مهم و آسیب زننده است که گاهی موجب پاره‌شدن رگ‌های خونی پشت گردن می‌شود و خطر سکته را در افراد افزایش می‌دهد. اگر تا کنون از این کار خود پشیمان نشده‌اید لازم به ذکر است که این کار از عوامل مهم صدا دادن گردن می‌باشد. پس حتما این مشکل را جدی بگیرید؛ چرا که عوارض صدا دادن گردن می‌تواند به چنین مراحل جدی و خطرناکی برسد.

صدای تق ‌تق گردن، صدای قرچ ‌قرچ گردن و گاهی صدای خرده شیشه گردن، اگرچه بسیار ناخوشایند است اما در ادامه مطالب به راه‌های درمان آن می‌پردازیم و از شما خواستاریم تجربه های خود در این زمینه را در بخش کامنت با ما به اشتراک بگذارید؛ اگر در گذشته به این بیماری مبتلا بوده‌اید و اکنون درمان شده‌اید، راه‌های درمان خود را کامنت کنید و اگر هم هنوز درمان نشده‌اید از راهکارهایی که در ادامه ارائه می‌دهیم استفاده کنید و در صورت نیاز با مشاورین  تماس حاصل نمائید.

ناحیۀ آسیب دیده در اثر شکستن قلنج
ناحیۀ آسیب دیده در اثر شکستن قلنج

راه‌های درمان صدا دادن گردن 

برای درمان این عارضه باید عامل به وجود آمدن آن را بیابید و با توجه به نوع عارضه خود درمان را شروع کنید.

اگر علت صدای ‌گردن شما آرتروز می‌باشد باید درمان آرتروز را آغاز کنید، قرص‌ها و دارو‌های مخصوص را مصرف کنید و فعالیت‌های روزانه خود را با توجه به عارضه‌تان تنظیم کنید.

چناچه علت این عارضه برای شما بر اثر بلند کردن اجسام سنگین و فشار است نیاز به درمان خاصی ندارد فقط باید ملاحظه کنید که به گردن خود فشار وارد نکنید و روی بالش مناسب بخوابید.

اگر این عارضه همراه با کمی درد و اندکی گرفتگی در گردن بود پیشنهاد می‌کنم به یک ماساژور خوب مراجعه کنید؛ زیرا ماساژ کمک می‌کند قدرت ماهیچه‌ها و عضلات شما افزایش و درد و گرفتگی کاهش یابد.

گاهی نیز استفاده از گردنبند‌های طبی کمک زیادی به روند بهبودی می‌کند.

اگر شما همراه با صدای گردن‌، علائم دیگری چون بی‌حسی و خارش در دست دارید این نشان دهنده عارضه و مشکلات جدی‌تر در ناحیه ستون‌فقرات و مهره‌های گردن می‌باشد.

بعضی‌ وقت‌ها انواع فیزیوتراپی و آب درمانی راه بسیار مناسبی برای کاهش درد و صدای‌ گردن است.

اگر تا به اینجای مطالب متوجه علت صدای ‌گردن خود نشده‌اید پیشنهاد می‌کنم با مشاورین ما تماس بگیرید تا آنها که در این زمینه تخصص دارند شما را راهنمایی کنند.

اگر صدای ‌گردن شما بر اثر عواملی چون فشار بر روی گردن، موقعیت بد مهره‌ها و عوامل دیگری به وجود آمده است می‌توانید از بقیه راهکارها استفاده کنید.

بهبود صدای گردن در خانه 

حرکات اصلاحی: یکی از حرکت‌های اصلاحی که کمک بسیاری به روند درمان می‌کند (البته درصورتی که ماهیچه‌های پشت گردن کوتاه شده باشند) به این صورت که سر خود را تا حد امکان بر روی سینه‌تان خم کنید تا ماهیچه‌های پشت گردن کشیده شوند.

گاهی علت صدای خرده‌ شیشه گردن گرفتگی مفاصل است در این صورت باید عضلاتی را که ضعیف شدن به صورت روزانه نرمش دهید تا جریان خون افزایش یابد.

گرفتگی ماهیچه
در صورت تداوم صدای گردن، احتمال گرفتگی ماهیچه در این منطقه وجود دارد.

از دیگر راهکار‌های مفید در خانه این است که گردن خود را تا حد امکان به سمت راست و سپس به سمت چپ بچرخانید تا ماهیچه‌های کنار گردن شما کشیده شوند و فشار روی مهره‌ها کمتر شود.

و اما نکات مهم و ریزی وجود دارند که رعایت آنها کمک زیادی به درمان می‌کند.

نکات مهم و ریز در بهبود روش زندگی برای جلوگیری از اختلال صدای گردن

در دوره ما، کار با تلفن‌همراه، لپ‌تاپ و دیگر وسایل مشابه بسیار زیاد و با اهمیت شده‌ است که باعث بروز عارضه‌هایی چون قوزکمر، گردن رو به جلو، شانه افتاده و … شده است اما اگر کمی مراقبت کنیم می‌توانیم از بروز این ناهنجاری‌ها جلوگیری کنیم. برای مثال هنگامی که مشغول کار با لپ‌تاپ هستیم، بر روی صندلی مناسبی بنشینیم و لپ‌تا‌پ را روی میز بلند‌تری قرار دهیم.توجه داشته باشید که حتما زاویه کمر‌تان ۹۰ درجه باشد.

هنگامی که مشغول بررسی فضای مجازی هستیم و یا کارهای بانکی با تلفن همراه خود انجام می‌دهیم، حتما مراقب باشیم کمر و گردن خود در یک راستا قرار بگیرند و سر جلوتر از بدن نباشد.

از دیگر عادت‌هایی که عوارض بسیاری به همراه دارد نشستن به صورت اشتباه است؛ بسیاری از ما هنگام نشستن کمر خود را انقدر خم می‌کنیم که گویی توپی در کمرمان است، اما این طرز نشستن آسیب زیادی به ستون فقرات و مهره‌های گردن وارد می‌کند که در نتیجه باعث ایجاد صدای تق تق ‌گردن می ‌شود.

گاهی ما بخش زیادی از روز خود را در حال راه‌ رفتن می‌گذرانیم که راه‌رفتن نیز اصولی دارد؛ برای اینکه درست راه برویم و اسکلت بدن خود را سلامت نگه داریم، باید هنگام راه رفتن توجه داشته باشیم که به اصطلاح سینه خود را سپر کنیم و شانه‌ها را به صورت صاف و موازی قرار دهیم، گردن خود را در راستای بدن و ستون فقرات قرار دهیم تا با مرور زمان دچار عارضه‌هایی چون صدای‌ گردن نشویم.

نحوۀ صحیح نشستن
نحوۀ صحیح نشستن

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم تمام مطالب مهم در مورد صدای گردن را به صورت ساده و قابل فهم توضیح دهیم تا شما عزیزان مراقب سلامت خود باشید.

چنانچه هنوز سوالی برای شما باقی‌ مانده است، می‌توانید کامنت بگذارید و یا با ما تماس حاصل نمائید تا مشاورین ما بهترین خدمات را به شما ارائه دهند و در بهبود کیفیت زندگی‌، همراهتان باشند.