همه چیز درباره ی گردن درد و درمان آن

گردن درد

مشکل گردن درد، به عنوان یک مشکل شایع تا چه حد میتواند جدی باشد؟ حتما تا به حال پیش آمده است که از خواب بیدار شوید و احساس کنید به اندازه ی قبل توانایی حرکت گردن خود را ندارید؟ (گاهی اصلا توانایی حرکت گردن را ندارید!) و یا بعد از انجام یک فعالیت ورزشی خاص گردنتان به شدت گرفته باشد و درد آن امانتان را بریده باشد؟ به هر حال هر چند گردن درد شتری نیست که در خانه همه بخوابد اما به نظر می آید در خانه بعضی هایمان چند باری به خواب رفته است.
آن چه مسلم و معروف است آن است که درمان این درد در بسیاری موارد بسیار ساده و امکان‌پذیر است. اما چنین دردهای جدی را باید حتما پیگیری کرد و از پزشک متخصص کمک گرفت.
در ادامه به هر نکته ای که لازم است درمورد گردن درد بدانید خواهیم پرداخت.

چرا دچار گردن درد میشویم؟

علت گردن درد عموما حرکات طولانی است که باعث کشیدگی یا گرفتگی عضلات گردن می‌شود.
در ادامه به برخی فعالیت ها که باعث این اتفاق می‌شود خواهیم پرداخت:

1.بد خوابیدن

یکی از عواملی که در اکثر موارد باعث ایجاد درد در گردن می‌شود، قرار گرفتن بدن و خصوصا سر در حالتی نامناسب هنگام خواب است
از جمله این حالات میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
قرار دادن دست زیر سر
قرار دادن سر به یک سمت خصوصا وقتی. وی شکم خوابیده اید.
قرار دادن گردن روی بازو
استفاده از بالش های غیر طبی

2.ضربه شلاقی

این اتفاق به این صورت می‌افتد که گردن به صورت آنی و خیلی سریع به یک سمت کشیده شود. این اتفاق را در سطح بسیار خفیف تری میتوانید هنگام ترمز کردن ماشین احساس کنید. معمولا نهایتا یک یا دو روز بعد از حادثه، درد در ناحیه گردن احساس خواهد شد.

3.ضربه به ستون فقرات

هر ضربه ای که به ستون فقرات شما آسیب برساند، میتواند باعث بروز گردن درد شود. این ضربات میتواند شامل زمین خوردن ساده باشد یا یک تصادف شدید.

4.دیسک گردن

بخش مرکزی ستون فقرات که حالتی ژله مانند دارد اگر متورم شود یا به هر نوعی دچار آسیب شود به عصب های آن ناحیه فشار آورده و باعث درد گردن می‌شود.

5.شغل ناایمن

در مشاغلی که فرد مجبور است ساعتی طولانی را مشغول به انجام کاری باشد گردن درد بسیار شایع است
مثل مشاغل اداری ک افراد زمان زیادی را رو به روی رایانه سپری میکنند، نقاشان ساختمان و…

علت گردن درد
علت گردن درد

6.اجرای نامناسب حرکات ورزشی

در مواردی که افراد بدون گرم کردن، حرکات سنگین ورزشی خصوصا در ناحیه بالاتنه را اجرا میکنند، عضلات گردن کشیده شده و گرفتگی گردن اتفاق می‌افتد.

7.آرتروز

در این بیماری دیسک های بین مهره ای باریک می‌شود و مهره ها بخش های زائد استخوانی تولید میکنند که این امر موجب ایجاد فشار بر روی اعصاب می‌شود و به این ترتیب در ناحیه گردن به صورت موضعی درد احساس می‌شود. البته این بیماری بیشتر در سن بالا اتفاق می‌افتد.

درمان گردن درد در خانه

درصورت بروز گردن درد شدید حتما در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید اما اگر این درد خفیف است تا زمانی که به پزشک دسترسی پیدا کنید می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید. تاکید می‌کنیم که بهترین راهکار ممکن برای درد گردن مراجعه به پزشک است.

شما می‌توانید از داروهای مسکن مثل استامینوفن برای تسکین درد و نه درمان آن استفاده کنید.

بهتر است تا مدتی از فعالیت‌های شدید خصوصاً در ناحیه بالاتنه همچنین بلند کردن اجسام سنگین جداً خودداری کنید و به استراحت و فعالیت‌های ساده‌ی روزمره بپردازید.

 از حرکات کششی استفاده کنید به‌ آرامی ناحیه‌ای از گردن که درد می‌کند را بکشید و یا ماساژ دهید توجه کنید که این کار را با شدت زیاد انجام ندهید.

می‌توانید در روزهای اول از کمپرس سرد و بعداز آن از کمپرس آب گرم یا دوش آب گرم استفاده کنید.

از نگه ‌داشتن گردن و سر خود در حالات نامناسب مثل قرار گرفتن طولانی‌ مدت در جلوی مانیتور کامپیوتر و یا نگه ‌داشتن گوشی با استفاده از شانه و سر جداً خودداری کنید.

درمان گردن درد
درمان گردن درد

درمان گردن درد توسط پزشک

همان طور که قبلا اشاره شد این نکته بسیار مهم است که اگر درد ناحیه گردن‌تان با روش های خانگی بهتر نشد و بیش از حد معمول طول کشید حتما به پزشک مراجعه کنید.

در اکثر مواقع پزشک متخصص تنها با بررسی سابقه پزشکی و معاینات اولیه به مشکل شما پی میبرد. در مواقعی نیز پزشک به شما عکس برداری رادیولوژی، پرنونگاری، اسکن MRI، و… را پیشنهاد میکند.
بسته به تشخیص پزشک، ممکن است هر یک از موارد زیر برای شما تجویز شود.

دارو

ممکن است بسته به مشکل شما یکی از انواع دارو های زیر برای شما تجویز شود.
دارو های شل کننده عضله
دارو های ضد التهاب
دارو های ضد درد اوپیوئید

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی در بسیاری موارد به صورت تنها یا در کنار درمان های دیگر تجویز می‌شود.
در فیزیوتراپی از روش هایی مثل ماساژ، استفاده از امواج فرا صوت ، گرمادرمانی و… برای کم شدن درد و شل شدن عضلات استفاده می‌شود.
همچنین از تمرین هایی فیزیکی به منظور تقویت عضلات نیز استفاده خواهد شد‌
متخصص، همچنین به شما درمورد باید و نباید هایی که درباره ی حالات فیزیکی خود باید رعایت کنید اطلاعات خواهد داد.

گردن بند طبی

این ابزار با تثبیت گردن دامنه حرکت آن را محدود کرده و به گردن کمک میکند راحت تر وزن سر را تحمل کند.
این مکانیزم ساده هنگام خوابیدن نیز پیاده می‌شود. به این شکل که فشار وارد شده توسط سر به گردن (وزن سر) کاهش میابد و عضلات گردن استراحت میکنند و روال سریع تری برای درمان پیش میگیرند.

فراموش نکنید برای استفاده از گردنبند های طبی حتما با پزشک مشورت کرده و به هیچ عنوان بدون اجازه پزشک از این وسیله استفاده نکنید. چرا که درمواقعی ممکن است تاثیر عکس گذاشته و خود عامل آسیب بیشتر شود.

گردنبند طبی
گردنبند طبی

تزریق

ممکن است پزشک متخصص در مراحل اولیه برای شما تزریق کورتیزون پیشنهاد کند. این کار باعث کاهش التهاب در اطراف مفاصل، عصب و… می‌شود و به این ترتیب درد کاهش پیدا کرده و بدن میتواند خود را ریکاوری کند.
در بیشتر مواقع کورتیزون به همراه یک کاده بی حسی تزریق می‌شود چرا که کورتیزون تنها باعث کاهش التهاب می‌شود و نقش یک مسکن را ایفا نمیکند. در صورتی ک تزریق موثر و موفقیت ‌آمیز باشد در بلند مدت وضعیت مفاصل بهبود پیدا میکند، درد کم می‌شود و جرکنت های مفصل به حالت عادی باز میگردد.

لیزر درمانی

در این روش اشعه هایی با طول موج خاص به بافت تابانده می‌شود و به این ترتیب فرایند بهبود به طرز موثری تسریع می‌شود. این روش باعث کاهش موثر درد ، التهلب، ورم، اسپاسم و… می‌شود و به این ترتیب عضلات را بهبود میبخشد. این راه معمولا برای کسانی تجویز می‌شود که از چندین مشکل حاد رنج میبرند.
توجه کنید این روش علی‌رغم تاثیر مثبتی که بر بیماری دارد میتواند گاها باعث بروز مشکلات دیگری شود. نکته این است که اشعه ها دی ان ای بدن را میشکنند که البته بدن خود دوباره این دی ان ای ها را ترمیم میکند. این اتفاق در سنین جوانی بسیار بهتر از سنین پیری اتفاق می‌افتد در نتیجه ممکن است در سنین بالاتر اگر اشعه بیش از حد مجاز وارد بدن شد، دی ان ای ها به شکل اصلی خود باز نگردند و همین نکته در طولانی مدت میتواند عامل بسیاری سرطان ها باشد.

جراحی

در موارد بسیار نادر و خاص برای بهبود درد گردن عمل جراحی پیشنهاد می‌شود. البته شما میتوانید حتی در این موارد خاص و نادر هم از راه های دیگر استفاده کرده و زیر بار جراحی نروید. راه هایی مثل طب سوزنی، اوزون درمانی و…
عمل جراحی عموما برای کسانی پیشنهاد می‌شود که نشانه های زیر را داشته باشند
ضعف مزمن
جواب ندادن سایر راهکار ها
مشکل در طناب نخاعی
و…

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم

همان‌طوری‌که اشاره شد درد گردن یکی از شایع‌ترین مشکلات فیزیکی موجود است بنابراین در گردن دردهای سطحی زیاد مشکل‌ساز نخواهند بود اما اگر درد گردن شما بعد از چند روز بهبود پیدا نکرد و درمان‌های خانگی اشاره شده مؤثر نبود هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید و علت درد را پیدا کنید تا اگر مشکل جدی وجود داشت هرچه سریع‌تر به آن بپردازید

علائم گردن درد

 1. درد شدید در ناحیه گردن: این درد که معمولاً به‌صورت موضعی عمل می‌کند این حس را به شما منتقل می‌کند که جسم تیزی از بیرون از گردن به گردن شما فشار وارد کرده و باعث ایجاد درد گردن شده‌است
 2. گرفتگی گردن: گاهی اوقات افراد دچار گرفتگی ماهیچه‌های گردن می‌شوند که در این موارد معمولاً احساس سفتی در ماهیچه‌های گردن دست می‌دهد و افراد توانایی حرکت گردن‌شان را به سمت راست و چپ و حتی خم کردن آن را تا حدودی از دست می‌دهند.
 3. گاهی گردن درد بعد از معاینه فیزیکی و یا لمس ماهیچه‌های گردن اتفاق می‌افتد
 4. در مواردی نیز درد گردن همراه با تب خواهد بود این عامل می‌تواند نشانه‌ای از عفونت ها و یا سرطان‌های جدی باشد که باید حتماً در مورد آن با پزشک صحبت کرد
 5. از دیگر علایم گردن درد می‌توان به بی‌حسی در ناحیه گردن، تیر کشیدن و یا حتی سوزش در ناحیه گردن اشاره کرد
 6. برخی از افراد دچار مشکل در بلع غذا می‌شوند و احساس گیجی و یا سبکی سر همراه با درد گردن خواهند داشت که البته این علایم گاهی نشانه‌ای از دیسک گردن است.
علائم گردن درد
علائم گردن درد
 1. در موارد قابل توجهی درد گردن به سمت شانه و بازو ها میرود و در این نواحی شما احساس بی حسی، سوزش، سوزنی شدن یا ضعف کنید
  اگر دچار این موارد شدید حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.
 2. و…

چگونه از گردن درد پیشگیری کنیم

در ادامه به معرفی برخی راهکارها، که به طور موثری باعث پیشگیری درد گردن می‌شود خواهیم پرداخت.
شما میتوانید به سادگی و در طولانی مدت مانع از آسیب هایی شود که ممکن است باعث درد گردن شود.

 1. اگر شغل و حرفه شما به صورتی است که مجبورید زمان زیادی را پشت میز بنشینید حتما پس از مدت مناسبی از صندلی بلند شده و از حرکات کششی خصوصا در ناحیه سر، گردن و بالاتنه استفاده کنید. این حرکات علاوه بر این که مانع از آسیب دیدن گردن می‌شود در طی روز خستگی شما را کاهش داده و بازدهیتان را بالا میبرد.
 2. به هیچ عنوان خصوصا در طولانی مدت، گوشی تلفن را بین شانه و سرتان قرار ندهید و از شانه هایتان به عنوان تکیه گاه گوشی تلفنتان استفاده نکنید.
  شما میتوانید در مواقع ضروری گوشیتان را روی بلند گو بگذارید یا از هدست استفاده کنید.
 3. در هنگام خواب بدن خود را در حالت مناسب و درستی قرار دهید. ترجیحا از تشک و بالش های طبی استفاده کنید و حتی یک بالشتک کوچک را برای زیر گردنتان تهیه کنید.
  از خوابیدن روی شکم خود داری کنید و هنگام خواب دستتان را زیر گردن یا سر خود قرار ندهید.
  بهتر است روی کمر بخوابید و یک بالش را زیر زانو هایتان قرار دهید.
درست خوابیدن
درست خوابیدن
 1. از حمل کیف های سنگین خصوصا در طولانی مدت جدا خودداری کنید. اگر از کوله پشتی استفاده میکنید حتما مطمئن شوید کوله ها استاندارد طراحی شده اند و بند آن را مطابق با حالت کمرتان به درستی تنظیم کنید. از انداختن تنها یک بند کوله خصوصا در دوران نوجوانی خودداری کنید.
  لازم به یادآوری است که نکته گفته شده تنها راجع به کیف و کوله صدق نمیکند. بلند کردن هر جسم سنگین و حمل آن، اگر باعث کشیده شدن گردن شود میتواند آسیب زا باشد.
 2. اگر مجبورید طولانی مدت از کامپیوتر استفاده کنید حتما از صندلی مناسب و استاندارد استفاده کنید. یک بالش کوچک را زیر پایتان قرار دهید تا زانو هایتان زاویه ۹۰ درجه بگیرد. صندلی را طوری تنظیم کنید که مانیتو دقیقا در مقابل صورتتان باشد و شما برای نگاه کردن به صفحه نمایش نیازی به خم کردن سرتان نداشته باشید.
  اگر لازم شد میتوانید از سک بالشتک کوچک هم برای پشت کمرتان استفاده کنید تا گودی کمرتان را کاملا بپوشاند.

توصیه‌های غذایی برای گردن درد

یکی از بهترین مواد غذایی برای گردن درد اسیدهای چرب امگا سه هستند این مواد که در ماهی‌های آب سرد ساردین و ماهی‌های خال خالی وجود دارد باعث می‌شود مواد التهابی بدن کاهش پیدا کند.

البته شما می‌توانید از مکمل‌های روغن ماهی هم به‌جای این ماهی‌ها استفاده کنید تخم کتان و سبزیجات نیز منبع مناسبی برای دریافت امگا سه بشمار می‌رود از دیگر مواد غذایی بسیار مناسب آنتی اکسیدان‌ها و فیبر هاست که در سبزیجات و میوه‌ها به فراوانی بسیار کمک‌کننده باشد چرا که این مواد باعث کاهش عامل التهاب می‌شود.

کلسیم و ویتامین دی هم از مکمل‌هایی است که می‌تواند بسیار به گردن درد ناشی از فرسایش استخوان مهره در گردن کمک کند. این مواد را می‌توانید به فراوانی در تخم‌مرغ پیدا کنید.

نکته اساسی که وجود دارد این است که از مصرف غذاهایی که باعث التهاب می‌شود دوری کنید. از جمله این غذاها می‌توان به سایر می‌توان به چربی‌های اشباع شده در گوشت و مواد لبنی اشاره کرد بنابراین از مصرف کره و خامه های پرچرب در حد زیاد خودداری کنید.

سیگار کشیدن نیز یکی از عواملی است که سلامت استخوان را به‌شدت به خطر می‌اندازد و ممکن است باعث ایجاد گردن درد های مشکل‌ساز شود ازآن‌جایی‌که الکل سبب می‌شود کلسیم و منیزیم از طریق ادرار دفع شوند بهتر است از مصرف این مواد هم خودداری کنید

گردن درد غول نیست!

در این مقاله درمورد تمام نکاتی که لازم است درباره ی گردن درد بدانید مثل علت گردن درد ، علائم گردن درد و… صحبت کردیم‌ و تاکیید کردیم که گردن درد بسیار شایع است و درمان آن چه به شکل خانگی و چه توسط پزشک موثر و راحت خواهد بود.

گردن درد
گردن درد

دکتر ناهید ونارجی با سابقه ی طولانی در درمان انواع درد گردن میتواند به مشکلات گردن شما بسیار کمک کند. برای مشاوره با ایشان کافیست با  شماره‌های موجود در سایت با ایشان در ارتباط باشید و از مشاوره و کمک‌های ایشان بهره مند شوید.