لیزر درمانی

احتمالاً جلوی آینه و هنگام نگاه کردن به چین و چروک‌­های اطراف چشم به فکر از بین بردن آن­ها افتاده­اید. اما این چین و چروک­‌ها چگونه از بین می­رود؟ یا افرادی که به شکل غیر اصولی خال‌کوبی کرده­اند را دیده­اید؟ می­دانید این رنگ­‌های دائم زیر پوستی چگونه از بین می­رود؟ در قدیم­الایام برای درمان بیماری­‌ها و رفع مشکلات از روش‌­های سخت و عجیبی استفاده می­شد. این روش­‌ها گاهی بسیار دردناک بوده و یا به نتیجه درستی نمی­رسید.

اکنون با پیشرفت تکنولوژی روش‌­هایی که برای درمان بیمارها استفاده می­شود از حالت سنتی خارج شده و شکل مدرن­تری به خود گرفته است. لیزر درمانی یکی از جدیدترین روش‌­هایی است که اکنون از آن استفاده می­شود.

از این شیوه درمان ابتدا برای از بین بردن خال‌کوبی‌ها و تسکین درد مفاصل و التهاب استفاده می‌شد. اما به ‌مرور زمان کاربرد لیزر درمانی افزایش پیدا کرد. یکی از مهم‌ترین دلایل پزشکان برای تمرکز بر روی لیزر این است که درد بسیار کمتری را به بیمار تحمیل می­کند. تا انتها این مقاله با همراه باشید تا در رابطه با این روش درمانی بیشتر بدانید.

علت بیشتر شدن استفاده از لیزر درمانی

لیزر درمانی یک روش درمانی غیر تهاجمی است که از نور لیزر برای بهبود مشکلات پوستی، درد و التهاب و برخی بیماری‌های دیگر استفاده می‌شود. در این روش، نور لیزر به طور مستقیم بر روی ناحیه مورد نظر متمرکز می‌شود. استفاده از آن برای بیماران کمترین خطر را دارد. نور لیزر می‌تواند در درمان زخم‌های پوستی، جوش‌ها، آکنه، افتادگی پوست، خطوط و چین‌های صورت، نقص‌های پوستی مانند لک‌های قهوه‌ای مؤثر باشد.

کاربرد لیزر درمانی در دنیای امروز

لیزر درمانی یکی از تکنولوژی‌های پزشکی پیشرفته است که در درمان بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات پزشکی استفاده می‌شود. این تکنولوژی از اصول فیزیکی لیزر استفاده می‌کند تا نور لیزری با امواجی خاص به محل مورد نظر داخل بدن بفرستد.

یکی از کاربردهای اصلی لیزر در درمان درد و التهاب است. با استفاده از این تکنولوژی، احتمال توسعه التهابات و تورم در ناحیه مورد درمان کاهش می‌یابد و درد ناشی از التهاب کاهش می‌یابد. به علاوه یکی از مزایای لیزر درمانی بهبود و درمان بسیاری از مشکلات پوستی مانند لک، جوش، جوش سیاه و کک، خطوط ناشی از پیری، آکنه و علائم کم خونی است.

همچنین، لیزر در درمان بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات مربوط به چشم نیز بسیار مؤثر است. مثلاًَ، در درمان بیماری­‌های چشمی به کاهش تعداد بارهای نوری که به چشم وارد می‌شود کمک می‌کند و سلول‌های قرنیه را تقویت می‌کند.

با توجه به مزایای لیزر درمانی می­توان گفت این تکنولوژی در صنعت پزشکی به عنوان یکی از روش‌های پرکاربرد درمانی مورد استفاده قرار گرفته است.

مزایا و معایب لیزر درمانی

اکنون که می­دانید لیزر درمانی چیست بهتر است با فواید و معایب استفاده از آن آشنا شوید. جالب است بدانید افرادی که با جوش و اسکار، چین‌وچروک و مشکلات دیگری همچون خال‌های خورشیدی مواجه هستند این نوع درمان را بهترین گزینه درمانی می­دانند. با این حال همان‌طور که در همه روش‌های درمانی دیگر، از جمله درمان‌های لیزری مزایا و معایبی وجود دارد.

لیزر درمانی چیست
اسکار با کمک لیزر از بین خواهد رفت.

مزایا

 • انجام لیزر درمانی یک روش غیرجراحی و غیرمهاجرتی است که نیازی به برش ندارد.
 • این روش نیازی به بیهوشی عمومی ندارد و بیمار بعد از درمان می‌تواند سریعاً به خانه بازگردد.
 • مدت زمان بازگشت به کار پس از درمان بسیار کوتاه است.
 • این روش برای درمان مشکلات پوستی مانند لک‌های صورت، چین و چروک، جای جوش و اسکار، خال‌های خورشیدی مؤثر است.

معایب

 • درمان با انجام لیزر نمی‌تواند تمامی مشکلات پوستی را برطرف کند و در برخی موارد، نیاز به ترکیب شدن با روش‌های دیگری دارد.
 • این روش می‌تواند با عوارض مختلفی مانند قرمزی، تورم و درد همراه باشد. این عوارض بعد از درمان ممکن است برای چند روز حتی چند هفته باقی بمانند.
 • استفاده از این روش به دلیل قیمت بالای آن، برای برخی از بیماران قابل دسترسی نیست.
 • نتیجه‌گیری دقیق و قطعی در مورد اثربخشی این روش برای مشکلات پوستی وجود ندارد. زیرا بدن همه واکنش یکسانی به این روش درمانی از خود نشان نمی­دهد.
مزایای لیزر درمانی
لیزر، درد ناشی از التهاب را از بین می­برد.

معرفی انواع روش‌های لیزر درمانی

حالا که متوجه شدید کاربرد لیزر درمانی چیست بهتر است با انواع آن آشنا شوید. در زیر روش‌های مختلفی که برای درمان با لیزر استفاده می‌شوند را معرفی می‌کنیم.

 • لیزر معمولی

 این مدل یکی از انواع اصلی لیزر است و با استفاده از یک نور قدرتمند درمانی برای بیماری‌های پوستی و غیره ارائه دهد.

 • لیزر نور دارو

لیزری است که به عنوان یکی از روش‌های درمانی برای بیماری‌های پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرد و در آن از ترکیب نور و دارو برای بهتر شدن بیماری استفاده می‌شود.

 • لیزر آرگون

لیزر آرگون یک نوع لیزر است که از گاز آرگون به عنوان محیط فعال استفاده می‌کند. این گونه از لیزر برای بسیاری از کاربردهای مختلف از جمله صنایع الکترونیک، پزشکی، تولید تجهیزات دقیق، تحقیقات علمی و آزمایشگاهی و غیره استفاده می‌شود. لیزر آرگون عموماً به صورت دو نوع قرمز و آبی تولید می‌شود و بسته به کاربرد خاصی که برای آن دارید، می‌توانید یکی از این دو رنگ را انتخاب کنید. بیشتر اوقات از این لیزر برای درمان بیماری‌های پوستی مورد استفاده می­شود.

 • لیزر کربن دی‌اکسید

اکنون که می­دانید لیزر درمانی چیست بهتر است با لیزر کربن دی‌اکسید نیز آشنا شوید. این مدل یک نوع لیزر گازی است که با استفاده از انرژی یک جریان الکتریکی، اتم‌های گاز CO2 را به حالت هیجانی سوق می‌دهد. این حالت هیجانی باعث می‌شود که اتم‌های CO2 انرژی فرابنفش را از خود تابانده و باعث ایجاد یک پرتو لیزر بسیار قوی و براق می‌شود.

این لیزر در محفظه‌ای با گاز CO2 قرار داده می‌شود و در آن جریان بین دو الکترود مخالف تولید می‌شود. اتم‌های CO2 به دلیل این جریان الکتریکی به حالت هیجانی سوق داده می‌شوند و پرتوی لیزر از آنها به دست می‌آید. این پرتو لیزر دارای طول‌موج بلند و قابلیت تکرار بسیار بالاست و برای بسیاری از کاربردهای صنعتی، علمی و پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از مزایای لیزر درمانی با کربن دی‌اکسید می‌توان به درمان بیماری‌های پوستی، مانند زگیل، هایپرپیگمانتاسیون، آکنه و غیره اشاره کرد.

 • لیزر نیمه رسانا

این نوع لیزر برای تسکین درد و درمان بیماری‌های عضلانی و اسکلتی مانند التهاب مفاصل و درمان ترمیمی بعد از جراحی استفاده می‌شود. می‌توان گفت کاربرد لیزر درمانی از نوع نیمه رسانا میان عموم مردم بسیار بیشتر است.

 • لیزر تصحیح بینایی

این نوع لیزر برای درمان مشکلات بینایی مانند ماکولوتی شبکیه، آستیگماتیسم، هایپرمتروپی و غیره استفاده می‌شود.

لیزر تصحیح بینایی یا لیزیک، یک روش جراحی چشم است که برای کاهش و یا حذف وابستگی به عینک یا لنزهای تماسی استفاده می‌شود. در این روش، یک لایه از بافت شفاف روی قسمت مقابل چشم که برای تمرکز نور در چشم قرار داده می­شود.

 • لیزر دندان‌پزشکی

این نوع لیزر برای درمان بیماری‌های دندانی مانند سفید شدن دندان‌ها، درمان آبسه، از بین بردن ترس از دندان‌پزشکی و غیره استفاده می‌شود.

 • لیزر درمانی با نور قرمز

کاربرد لیزر درمانی با نور قرمز درمان دردهایی مانند درد زانو، درد عضلانی، درد مفصلی و سایر دردهای مزمن است.

کاربرد لیزر درمانی
درد مزمن زانو با کمک نور قرمز لیزر کم می­شود.
 • لیزر با نور آبی

با خواندن مطالب بالا متوجه شده باشید که لیزر درمانی چیست. اما لیزر نور آبی چه فایده‌ای دارد؟ این روش برای درمان آکنه، ریزش مو و برخی بیماری‌های پوستی مانند پسوریازیس و اگزما استفاده می‌شود.

 • لیزر با نور سبز

این روش برای کاهش درد و التهاب در دردهای مفصلی، درمان فشارخون بالا و درمان بعضی بیماری‌های چشمی مانند آب سیاه و آستیگماتیسم استفاده می‌شود.

 • لیزر با نور آبی – سبز

این روش برای کاهش پف و التهاب پس از جراحی و درمان بیماری‌های پوستی مانند ریزش مو، پسوریازیس و سایر بیماری‌های پوستی کاربرد دارد.

 • لیزر درمانی با نور مادون قرمز

از این برای کاهش درد عضلانی، التهاب و بهبود عملکرد روی عضلات و مفاصل استفاده می‌شود.

لیزر درمانی
یکی از مزایای لیزر درمانی بهبود دردهای عضلانی است.

جمع بندی

در این مقاله سعی داشتیم به ساده‌­ترین شکل ممکن لیزر درمانی را توضیح دهیم. همچنین نگاهی بر کاربرد این شیوه درمانی در دنیای امروزی داشته باشیم. به علاوه با بررسی مزایا و معایب آن سعی کردیم به شما در انتخاب روش درمانی‌تان کمک کنیم. فراموش نکنید که لیزر معمولاً برای درمان بیمارانی که به دلیل بیماری‌های مختلف، درد مزمن، آسیب عضلات و مفاصل، بیماری‌های پوستی، ضایعات چشمی و برخی بیماری‌های دندانی و… استفاده می­شود.

 در صورتی که می­خواهید از این روش برای درمان استفاده کنید بهتر است با مشاوران ما تماس بگیرید تا به صورت تخصصی راهنمای‌تان کنند و معایب و مزایای لیزر درمانی را در مورد بیماری شما بررسی کنند. همچنین در مورد کاربرد لیزر درمانی اطلاعات بیشتری را در اختیارتان قرار می‌دهند. اگر تجربه استفاده از لیزر را برای بهبود بیماری‌تان دارید با ما به اشتراک بگذارید.