زانو درد در بارداری

فهرست این مقاله

مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه
زانو درد در بارداری؛ علل و درمان‌های خانگی

بارداری یکی از شیرین‌ترین حس‌هایی‌ست که هر خانم می‌تواند در زندگی‌اش آن را تجربه کند؛ اما متاسفانه این تجربه شیرین با تغییرات دردناکی همراه است، از تهوع صبحگاهی گرفته تا سوزش سر دل و البته درد زانو! متاسفانه زانو درد در بارداری یکی از رایج‌ترین مشکلاتی‌ست که خانم‌های باردار با آن درگیر می‌شوند.

 اگر شما هم روزهای شیرین بارداری را پشت‌سر می‌گذارید اما زانودرد این شیرینی را به کام شما تلخ کرده است، در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا هم درباره علل این عارضه حرف بزنیم و هم چند راه‌حل مفید برای درمان آن را به شما معرفی کنیم.

علائم زانو درد در بارداری

اکثر خانم‌ها با شروع بارداری، درد خفیفی را در مفاصل خود احساس می‌کنند؛ اگر می‌خواهید بدانید زانودردی که شما این روزها با آن درگیر هستید، مربوط به بارداری‌ست یا خیر، بهتر است با دو علائم زیر آشنا شوید.

 • اولین نشانه زانو درد در باردی این است که خانم‌های باردار هنگام ایستادن طولانی‌مدت یا پیاده‌روی طولانی در مفاصل زانوی خود درد را احساس می‌کنند.
 • دومین نشانه زانو درد در دوران بارداری این است که خانم‌های باردار در زانوی خود درد مزمن، مبهم و ضربان‌داری را احساس می‌کنند که این درد با گذشت زمان رفته‌رفته بدتر می‌شود.
زانو درد در دوران بارداری
چرا نباید درمان زانو درد در بارداری را به تعویق انداخت؟

چرا نباید درمان زانو درد در بارداری را به تعویق انداخت؟

درست است که زانو درد در دوران بارداری یک عارضه رایج است، اما نباید آن را نادیده بگیرید و انتظار داشته باشید تا خودبه‌خود درمان شود. بهتر است به دو دلیل زیر زانو درد در دوران بارداری را جدی بگیرید:

1- افزایش احتمال ابتلا به استئوآرتریت

زنانی که در دوران بارداری زانودرد را تجربه می‌کنند، در خطر ابتلا به استئوآرتریت هستند. استئوآرتریت یک بیماری دژنراتیو است و به‌خاطر ساییدگی و پارگی زانو ایجاد می‌شود. این بیماری با درد شدی، سفتی و قفل‌شدن مفاصل زانو همراه است.

2- آسیب‌دیدگی ربا‌ط‌ها

اگر در بارداری زانودرد دارید، ممکن است رباط‌های زانوی شما آسیب دیده باشد. با آسیب‌دیدگی رباط‌ها، رفته‌رفته تحرک شما هم کمتر شده و در حرکت‌کردن محدودیت پیدا خواهید کرد؛ پس بهتر است این درد را دست‌کم نگیرید و هرچه سریع‌تر به یک پزشک مراجعه کنید.

آیا زانو درد در بارداری شما را نگران کرده است؟ برای دریافت مشاوره تخصصی و راهکارهای درمانی مناسب، همین حالا با ما تماس بگیرید. تیم متخصص ما آماده‌ است تا به شما کمک کنند تا این دوران را با آرامش و بدون درد پشت‌سر بگذارید.

02536505064

8 علت زانو درد در بارداری

زانو درد در دوران بارداری می‌تواند دلایل‌ مختلفی داشته باشد؛ دلایلی مثل:

زانو درد بارداری
8 علت زانو درد در بارداری

1- تغییرات هورمونی

در سه ماهه آخر بارداری، بدن شروع به ترشح هورمون‌های خاصی می‌کند؛ این هورمون‌ها کم‌کم با شل‌کردن رباط‌ها و بافت‌های ناحیه لگن، لگن را برای زایمان آماده می‌کنند؛ اما تاثیر این هورمون‌ها فقط به لگن مربوط نیست و سایر قسمت‌های بدن از جمله زانوها هم تحت‌تاثیر قرار می‌گیرند. در نتیجه کاسه زانو و سایر استخوان‌ها، رباط‌ها و تاندون‌های پا نیز ممکن است از موقعیت مناسب خود خارج شده و باعث زانودرد بشوند.

2- کشیدگی رگ‌ها

یکی‌دیگر از دلایل زانو درد در دوران بارداری مربوط به کشیدگی رگ‌هاست؛ بارداری می‌تواند فشار و استرس زیادی را روی رگ‌های داخل و اطراف مفصل زانو وارد کرده و در نتیجه باعث زانودرد بشود.

3- افزایش وزن

اصلی‌ترین علت زانو درد در بارداری، مربوط به افزایش وزن است؛ اکثر خانم‌ها در دوران بارداری خود چیزی بین 4 الی 18 کیلو وزن اضافه می‌کنند؛ این اضافه‌وزن اگرچه طبیعی‌ست اما فشار زیادی را به مفاصل زانو وارد کرده و باعث بروز درد در این ناحیه می‌شوند.

4- ورزش بیش‌ازحد

البته که شما باید به‌عنوان یک خانم باردار فعالیت بدنی داشته باشید؛ اما بهتر است مراقب میزان این فعالیت باشید و ورزش را در حد تعادل انجام دهید. متاسفانه ورزش بیش‌ازحد، به‌خصوص حرکت اسکوات، می‌تواند به زانوی شما فشار زیادی وارد کرده و باعث زانو درد در دوران بارداری می‌شود.

5- آسیب‌های قدیمی

متاسفانه در دوران بارداری، آسیب‌های قدیمی زانو تحت شرایط خاصی سروکله‌شان پیدا می‌شود و مجددا زانو درد می‌گیرد. اگر قبل از بارداری زانوی‌تان آسیب دیده است و حالا مجددا در حال تجربه آن هستید، بهتر است اگر درد شما شدید است آن را دست‌کم نگیرید و سریعا به پزشک مراجعه کنید.

6- ایستادن یا راه‌رفتن بیش‌ازحد

اگر قبل از بارداری به‌خاطر پیاده‌روی یا ایستادن بیش‌ازحد دچار زانودرد نمی‌شدید اما حالا دارید آن را تجربه می‌کنید، جای نگرانی نیست و این زانودرد به‌خاطر اضافه‌وزن و فشار زیادی‌ست که هنگام راه‌رفتن یا ایستادن به زانو وارد شده است و بعد از بارداری برطرف خواهد شد.

7- کمبود کلسیم

کمبود کلسیم به‌اندازه دلایل بالا رایج نیست و درصد پایینی از خانم‌های باردار به‌خاطر کمبود کلسیم به زانودرد دچار می‌شوند؛ با این حال باید قبل و حین بارداری حسابی مراقب کلسیم بدن بود تا به این مشکل دچار نشد.

8- تغییر در مرکز ثقل

آخرین علت در زانو در بارداری تغییر در مرکز ثقل بدن، است؛ در دوران بارداری مرکز ثقل بدن کمی تغییر می‌کند و منجر به فشار بیشتر روی مفاصل زانو شده و باعث بروز درد در این ناحیه می شود.

علت زانو درد در بارداری
برای کنترل و درمان زانو درد در بارداری چه راه‌هایی وجود دارد؟

راه‌های کنترل و درمان زانو درد در بارداری

زانو درد در دوران بارداری کاملا طبیعی‌ست؛ به‌خصوص وقتی وارد سه ماهه دوم و سوم می‌شوید. اگر این مشکل شما را هم کلافه کرده است، در ادامه با راه‌های درمان زانو درد در دوران بارداری همراه ما باشید.

1- به‌آرامی حرکت کنید!

سعی کنید در طول دوران بارداری حتما ورزش‌های سبک مثل شنا و یوگای بارداری را انجام دهید. این تمرین‌ها فشار را از روی مفاصل شما برمی‌دارد و به درمانتان کمک چشم‌گیری می‌کند.

2- کمی استراحت کنید!

اگر تمام روز را سر پا هستید، بهتر است چند بار در روز و هر بار برای چند دقیقه استراحت کرده و پاهای خود را در ارتفاع بگذارید. ارتفاع باعث کاهش تورم پاهای شما شده و در نتیجه فشار را کمتری به زانو وارد می‌شود.

3- مراقب وزن خود باشید!

اینکه در دوران بارداری وزن اضافه کنید، کاملا طبیعی‌ست و جای نگرانی ندارد؛ اما مشکل از جایی شروع می‌شود که این اضافه‌وزن بیش‌ازحد باشد؛ پس سعی کنید حسابی مراقب افزایش وزن بیش‌ازحد خود باشید، چراکه اضافه‌وزن قابل‌توجه هم می‌تواند در درد زانوی شما نقش داشته باشد.

4- از زانوبند استفاده کنید!

اگر قبلا زانوی شما آسیب دیده است یا در ناحیه زانو جراحی انجام داده‌اید، می‌توانید در دوران بارداری برای حمایت از تاندون‌ها و غضروف‌های زانو، از زانوبند استفاده کنید.

درمان زانو درد در بارداری
در دوران بارداری بهتر است هنگام خواب یک بالش را در بین زانوهای خود قرار دهید.

5- مراقب فرم بدنتان باشید!

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای تسکین زانو درد در بارداری، برداشتن وزن از روی زانو است؛ برای اینکار بهتر است هنگامی که خواب هستید، یک بالش کوچک را در بین دو زانوی خود قرار دهید؛ یا اگر نشسته‌اید سعی کنید پاهای خود را دراز کنید. نشستن با زانوهای خم‌شده می‌تواند به‌مرور درد شدیدی را در زانوهای شما رقم بزند!

6- کفش‌های راحت بپوشید!

کفش‌های راحت و حمایت‌کننده می‌توانند نقش مهمی در درمان زانو درد در بارداری داشته باشند؛ پس سرمایه‌گذاری روی یک جفت کفش ورزشی خوب یا یک جفت کفش تخت را دست‌کم نگیرید و حتما سعی کنید در دوران بارداری خود از کفش‌های مناسب استفاده کنید.

Wearing the appropriate footwear with good arch support, padding, and flat heels helps to reduce any impact on your knees.

پوشیدن کفش مناسب با پشتیبان قوس خوب، بالشتک و پاشنه صاف به کاهش هر گونه ضربه به زانو کمک می‌کند.

منبع:

nbranbergpt.com

7- از ماساژ کمک بگیرید!

یکی از راه‌های کنترل و درمان زانو درد در بارداری، ماساژگرفتن است. با ماساژ عضلات و بافت‌های اطراف زانو، جریان خون در ناحیه زانو بیشتر شده و التهاب و تنش عضلانی در این قسمت کمتر می‌شود؛ البته بهتر است حتما یک فرد متخصص این ماساژ را برای شما انجام دهد تا برای شما یا فرزندتان مشکلی پیش نیاید.

8- از کمپرس ‌گرم استفاده کنید!

استفاده از کمپرس ‌گرم می‌تواند به‌طرز چشم‌گیری درد زانوی شما را کمتر کند؛ برای استفاده از کمپرس گرم، بهتر است یک حوله را در آب گرم خیس کرده و آن را برای 15 الی 20 دقیقه روی زانوی خود قرار دهید؛ البته پدهای حرارتی و کیسه آب‌گرم هم گزینه‌های خوبی هستند. شما می‌توانید در روز چند بار از کمپرس گرم استفاده کرده و با کمک آن، درد خود را کمتر کنید.

9- از یک متخصص کمک بگیرید!

یکی‌دیگر از راه‌هایی که می‌توانید برای درمان زانو درد در دوران بارداری از آن کمک بگیرید، کمک گرفتن از یک متخصص پزشکی ورزشی‌ست. متخصصین پزشکی ورزشی، می‌توانند حرکات کششی مخصوصی را برای شما طراحی کرده و در کنار آن یک رژیم‌غذایی مناسب را در اختیارتان قرار دهند.

درد زانو در بارداری
چرا باید برای درمان زانو درد در بارداری به متخصص پزشکی ورزشی مراجعه کرد؟

چرا باید برای درمان زانو درد در بارداری به متخصص پزشکی ورزشی مراجعه کرد؟

متخصصین پزشکی ورزشی با دانشی که در زمینه درمان دردهای اسکلتی-عضلانی دارند، می‌توانند از شما کاملا حمایت کرده و به درمانتان کمک کنند. بنابراین شما می‌توانید روی نکات مثبت بارداری‌تان تمرکز کرده و از یک بارداری شاد و بدون درد لذت ببرید.

متخصصین پزشکی ورزشی از طریق زیر می‌توانند به شما در درمان زانو درد در بارداری کمک کنند:

 • مهم‌ترین قدم در درمان زانو درد بارداری، تشخیص صحیح است. تا زمانی که ندانید چه چیزی باعث بروز درد در زانوی شما شده است، نمی‌توانید زانوی خود را کاملا درمان کنید.
 • در قدم بعد، متخصص پزشکی ورزشی با ارزیابی فیزیکی شما، ورزش‌های مناسب وضعیتتان را طراحی می‌کند. این ورزش‌ها معمولا با هدف بهبود قدرت پایین‌تنه طراحی می‌شوند.

همچنین ممکن است متخصص پزشکی-ورزشی رژیم‌غذایی مخصوصی را در اختیارتان قرار دهد تا با کمک آن بتوانید اضافه‌وزن خود را کنترل کرده و از این طریق هم به درمان زانودرد خود کمک کنید.

دکتر ناهید ونارجی که متخصص پزشکی ورزشی هستند، با تمام تخصص و دانشی که در اختیار دارند، در کنار شما هستند تا بتوانید دوران بارداری خود را با درد و ناراحتی کمتری سپری کنید. شما می‌توانید برای دریافت برنامه شخصی‌سازی شده از دکتر ونارجی، با شماره زیر در تماس باشید.

02536505064

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی زانو درد در دوران بارداری پرداختیم و نکات مهمی را برای مدیریت این درد با شما به اشتراک گذاشتیم. آگاهی از علائم و علل زانودرد می‌تواند به شما کمک کند تا با انجام تغییراتی در سبک زندگی، ورزش‌های مناسب و رعایت تغذیه، تا حد زیادی این درد را کنترل کنید. با این حال، مراجعه به پزشک متخصص و دریافت راهنمایی‌های حرفه‌ای نیز ضروری است تا تجربه‌ای راحت‌تر و لذت‌بخش‌تر از دوران بارداری خود داشته باشید.

از شما ممنونیم که تا اینجا همراه ما بوده‌اید؛ لطفا اگر نگرانی خاصی درباره مشکل درد زانو در بارداری دارید، در قسمت کامنت با ما در میان بگذارید تا در اسرع‌وقت پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

سوالات متداول

1- آیا زانو درد در بارداری طبیعی‌ست؟

بله؛ درد زانو در بارداری طبیعی‌ست اما اگر این درد مداوم و شدید است حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

2- آیا زانو درد بعد از زایمان از بین می‌رود؟

بله در بیشتر موارد این درد از بین می‌رود چراکه بدن رفته‌رفته به حالت طبیعی خود برمی‌گردد.

3- برای جلوگیری از زانو درد در بارداری چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

برای جلوگیری از زانو درد بارداری، بهتر است عضلات پای خود را تقویت کنید، مراقب وزنتان باشید و کفش‌های مناسب بپوشید.

برای مطالعه بیشتر شما

KNEE PAIN AND PREGNANCY: A GUIDE FOR THE EXPECTANT MOTHER

DOES YOUR KNEE HURT BECAUSE YOU’RE PREGNANT?

All About Joint Pain During Pregnancy (and Getting Relief)

  مقاله چطور بود ؟

  به این مقاله امتیاز بدهید

  میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

  تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

  بدون دیدگاه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *