شانه منجمد

مدت زمان مطالعه: 12 دقیقه
شانه منجمد بیماری‌ای دردناک که می‌تواند خواب را از شما بگیرد!

نمی‌دانم چرا چند وقت است که شانه‌هایم درد می‌کنند و روزبه‌روز بدتر می‌شوند. حتی نمی‌توانم آن‌ها را حرکت دهم و با کوچک‌ترین تنشی دردی وحشناک را تجربه می‌کنم. وضعیت شانه‌هایم اصلا خوب نیست و حس می‌کنم شانه‌هایم خشک شده‌اند. وقتی به یکی از دوستانم که پزشک‌ است وضعیتم را شرح دادم، به من گفت مبتلا به شانه منجمد شده‌ام و باید هرچه سریع‌تر به پزشک متخصص مراجعه کنم؛ تا به حال اسم چنین بیماری‌ای را نشنیده‌ بودم!

شانه یخ زده یا کپسولیت چسبنده عارضه‌ای است که در شانه‌ها اتفاق می‌افتد و می‌تواند دردی طولانی و سنگین با خود داشته باشد. این بیماری که با درد و تورم زیادی همراه است، می‌تواند رفته‌رفته بدتر هم بشود. اگر نشانه‌های شانه یخ زده را دارید بهتر است آن را جدی گرفته و به سراغ درمان اصولی بروید. در این مقاله همراه ما باشید تا با این بیماری، علل، عوارض و راه‌های درمان آن بیشتر آشنا شوید.

شانه منجمد چیست؟

شانه یخ زده یا شانه فروزن بیماری ارتوپدی‌ست که در آن شانه‌ها به‌دلیل خشکی، دامنه حرکتی خود را از دست می‌دهند. در واقع مفصل شانه بیشترین دامنه حرکتی را نسبت به سایر مفاصل بدن دارد. بهتر است برای تعریف دقیق این بیماری با عضوی به اسم کپسول شانه آشنا شویم. شانه از کنار هم قرار گرفتن سه استخوان ترقوه، کتف، بازو و یک مفصل گوی و کاسه تشکیل می‌شود. دور مفصل‌ها باند‌هایی به اسم رباط وجود دارند که مفصل‌ها را بهم متصل می‌کنند؛ این ساختار و رباط‌هایی که آن‌ها را کنار یک‌دیگر نگه می‌دارد کپسول شانه می‌نامند. هنگامی که دست به سمت بالا حرکت می‌کند این کپسول کشیده شده و هنگامی که دست به سمت پایین است، کپسول جمع می‌شود.

در این بیماری کپسول شانه سفت شده و ضخامت آن افزایش پیدا می‌کند. این افزایش حجم باعث می‌شود فضا برای حرکت مفصل شانه محدود شود و حرکت آن را دشوار خواهد کرد. از طرفی ممکن است این بیماری موجب کاهش تولید مایع مفصلی شود. این مایع به اصطحکاک و حرکت استخوان‌ها کمک می‌کند. کاهش این مایع موجب سایش استخوان‌ها شده و در نتیجه دامنه حرکتی مفصل شانه محدود می‌شود. به طور کلی یخ‌زدگی در شانه می‌تواند به مدت طولانی فرد را آزار داده و اگر برای آن درمان اصولی انجام نشود بیماری وضعیت وخیم‌تری پیدا می‌کند.

شانه یخ زده
مقایسه ساختار شانه منجمد با شانه معمولی

علت به‌وجودآمدن شانه منجمد چیست؟

علت دقیق این بیماری مشخص نیست. ولی در افرادی با بیماری‌های خاص یا کسانی که قبلا از ناحیه شانه آسیب دیده‌اند احتمال بروز یخ‌‌زدگی بیشتر است. در ادامه به دلایل شایع این بیماری خواهیم پرداخت.

It is not known exactly what causes this condition. Immobilization of the shoulder (after an arm injury, for instance) can lead to frozen shoulder. Inflammation of the muscles and/or tendons, as with rotator cuff tendinitis or bursitis, can also cause the shoulder joint to become frozen.

دقیقاً مشخص نیست که چه چیزی باعث این وضعیت می‌شود. بی‌حرکتی شانه (به عنوان مثال پس از آسیب بازو) می تواند منجر به یخ زدگی شانه شود. التهاب عضلات و یا تاندون‌ها مانند تاندون روتاتور کاف یا بورسیت هم می‌توانند از عوامل یخ زدن مفصل شانه باشند.

منبع:

hopkinsmedicine.org

1- بی‌حرکتی مفصل

بعضی از افراد به‌دلیل بیماری ‌های خاص مثل سکته مغزی، پارگی تاندون، شکستگی استخوان، آرتروز شانه و عمل‌های جراحی در ناحیه شانه مجبور به طی‌کردن دوره نقاهت خاصی هستند. در این دوره نقاهت، فرد نمی‌تواند شانه خود را تکان داده و کم‌کم مفصل شانه دچار خشکی می‌شود. خشک‌شدن مفصل شانه بر اثر حرکت‌نکردن می‌تواند یکی از عوامل بروز شانه یخ زده باشد.

2- بیماری‌های خاص

در بیماران خاص به‌دلیل اینکه سیستم ایمنی و اسکلتی آن‌ها ضعیف شده است احتمال ابتلا آن‌ها به فروزن شولدر افزایش پیدا می‌کند. هنوز از نظر پزشکی علت دقیق این مسئله مشخص نیست که چرا بیماران خاص مستعد ابتلا به شانه یخ زده می‌باشند. کسانی که مبتلا به بیماری پارکینسون، دیابت، پرکاری تیروئید، سل، سرطان، سکته مغزی و بیماری‌های قلبی و عروقی‌ هستند احتمال بروز یخ‌زدگی در شانه برای آن‌ها بیشتر است.

3- سن و جنسیت

افرادی که بالای 40 سال دارند به‌دلیل افزایش سن از کاندید‌های این بیماری هستند. همچنین در خانم‌ها احتمال ابتلا به کپسولیت چسبنده بیشتر است.

کپسولیت چسبنده
احتمال ابتلاء افراد بالای 40 سال به بیماری شانه منجمد بیشتر است.

علائم شانه منجمد چیست؟

یخ‌زدگی در شانه قبل از شدید‌تر شدن بیماری از خود علائم و نشانه‌هایی بروز می‌دهد. البته بروز این علائم قبل از دوره اصلی بیماری است. دوره اصلی بیماری طی 2 الی 3 است که بیمار قادر به تکان‌دادن شانه و انجام حرکتی نیست. علائم این بیماری سه مرحله است.

مراحل بیماری علائم مدت زمان
در حال انجماد · گرفتگی شانه

· کاهش دامنه حرکتی

· احساس درد هنگام خوابیدن روی شانه

2 الی 9 ماه
انجماد کامل · درد ثابت می‌ماند

· دامنه حرکتی شانه کاهش بیشتری پیدا می‌کند

4 الی 12 ماه
ذوب‌شدن · به‌تدریج درد و گرفتگی کاهش می‌یابد و کم‌کم شانه به حالت عادی بر می‌گردد. 5 الی 24 ماه

چگونه شانه یخ‌زده را می‌توان تشخیص داد؟

درد در شانه‌ها می‌تواند بر اثر عوامل متعددی باشد. شما نمی‌توانید به‌‌درستی علت درد را پیدا کنید بلکه فقط یک پزشک متخصص می‌تواند با انجام آزمایش‌های مختلف علت بیماری شما را تشخیص دهد.

درابتدا پزشک با پرسیدن سوالاتی و انجام معاینه فیزیکی وضعیت شانه‌های شما را بررسی می‌کند. پزشک برای پیدا کردن منشا درد ممکن است از شما بخواهد آزمایش‌هایی مثل عکس‌برداری با اشعه ایکس، سی‌تی‌اسکن و ام‌آرآی انجام دهید؛ البته شاید بیماری شما اصلا شانه یخ زده نباشد و منشا درد علت دیگری داشته باشد.

درمان شانه یخ زده چیست؟

درمان‌هایی برای این بیماری معرفی شده‌اند ولی درمانی که پزشک برای شما تجویز می‌کند بهترین درمان است. بهتر است در همان ابتدا این بیماری را جدی گرفته و هر چه سریع‌تر به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. اگر درمان این بیماری به تعویق بیفتد یا درمان اصولی برای آن صورت نگیرد باعث پیشرفت بیماری می‌شود.

1. انجام حرکات ورزشی

پزشک برای درمان بیماری شما ممکن است حرکات اصلاحی-ورزشی تجویز کند. البته حرکات ورزشی باید طبق تجویز پزشک باشد و شما به هیچ‌وجه نباید خودسرانه دست به حرکات ورزشی بزنید. متخصصی مثل متخصص پزشکی ورزشی می‌تواند برای شما حرکات مناسبی تجویز کند که درد شما کمتر شده و روند پیشرفت بیماری متوقف شود. حرکت‌های ورزشی زیر شاید بتوانند به کاهش درد و التهاب شما کمک کنند ولی باید نحوه و مقدار انجام آن را پزشک مشخص کند.

 • کشیدن بخش عقبی شانه
 • حرکت دست به سمت بالا به کمک دیوار
 • کشش داخل شانه به صورت خوابیده به کمک دست دیگر
 • حرکت کششی آونگ

اگر نمی‌دانید چه حرکات ورزشی برای بهبود بیماری خود انجام دهید؛ می‌توانید برای مشاوره رایگان با شماره زیر تماس بگیرید تا به شما برای انجام حرکات ورزشی درمانی کمک کنند.

02536505064

فروزن شولدر
بهتر است بدون تجویز پزشک دست به درمان نزنید

2. تزریق دارو

پزشک برای کاهش درد شما و کاهش التهاب شانه ممکن است برای شما دارو‌های تزریقی تجویز کند. این داروها اکثرا بدون تجویز پزشک به‌فروش نمی‌رسند. انواع مختلفی از دارو‌های تزریقی برای درمان یخ‌زدگی در شانه وجود دارند که مهم‌ترین این دارو‌ها به شرح زیر است:

 • تزریق کورتون می‌تواند کمی از التهاب را کاهش بدهد و مسکنی قوی برای توقف درد است.
 • اوزون‌تراپی یا تزریق O3 نوعی درمان است که در شانه انجام می‌شود. اوزون‌تراپی باعث افزایش جریان خون شده و خاصیت ضدالتهابی دارد.
 • تزریق پی‌آرپی یا همان پلاسمای غنی‌شده از پلاکت نوعی روش درمانی‌ست. این پلاکت‌ها همراه خود مقدار زیادی مواد معدنی و مغذی دارند که با تزریق به ناحیه درد می‌توانند التهاب این ناحیه را کاهش دهند.
 • تزریق هیدرو‌دیلاتاسیون باعث کاهش التهاب و بازشدن فضای شانه می‌شود در نتیجه دامنه حرکتی شانه افزایش پیدا می‌کند.
 • تزریق آب استریل به داخل شانه برای بازکردن مفصل شانه انجام می‌شود. آبی که وارد شانه شده باعث می‌شود که چسبندگی و جمع‌شدن کپسول شانه کاهش پیدا کند در نتیجه درد کاهش یافته و دامنه حرکتی شانه افزایش پیدا می‌کند.
درمان شانه یخ زده
یکی از راه‌های درمان شانه منجمد، تزریق دارو برای کاهش التهاب است.

3. مصرف قرص

برای کنترل و کاهش درد ممکن است پزشک برای شما قرص تجویز کند. قرص‌هایی که برای درمان این بیماری تجویز می‌شوند دو نوع هستند. قرص‌های مسکنی که معمولا تجویز می‌شود شامل پاراستامول، کدئین، آسپرین هستند. ایبوپروفن، ناپروکسن، دیکلوفناک قرص‌های ضد التهابی هستند که میزان التهاب را کاهش داده یا متوقف می‌کنند.

4. طب‌سوزنی

طب‌سوزنی یک روش تاریخی برای درمان انواع بیماری‌هاست. از این روش می‌توان برای درمان شانه یخ زده استفاده کرد. در این شیوه متخصص با زدن سوزن‌هایی در پوست باعث تحریک شدن عصب‌های شانه می‌شود. این عمل باعث کاهش خشکی شانه شده و حرکت شانه را آسان‌تر می‌کند. این روش برای کسانی که حساسیت دارویی دارند بسیار عالی است.

5. جراحی

اگر درمان‌هایی که پزشک تجویز می‌کند روی شما موثر نباشد و نتواند درد و التهاب را متوقف کند، پزشک گزینه جراحی را انتخاب می‌کند. معمولا جراحی برای بیماران حاد توصیه می‌شود. در واقع جراحی می‌تواند باعث ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده شانه شود و التهاب داخل شانه را از بین ببرد. جراحی همچنین می‌تواند چسبندگی که در شانه به‌وجود آمده است را نابود کند.

6. پماد

مالیدن پماد باعث کاهش درد شما می‌شود. پماد‌های زیادی وجود دارند که با ایجاد تعریق میزان چسبندگی را در شانه‌ها کاهش می‌دهند. از معروف‌ترین پماد‌هایی که برای درمان شانه‌ یخ زده استفاده می‌شود، متیل سالیسیلات و پیروکسیکام است. البته این روش درمان اصلی بیماری نیست و کمی به کاهش درد و التهاب کمک می‌کند.

7. لیزردرمانی

این شیوه یک نوع روش درمانی جدید و غیرتهاجمی است. در لیزر درمانی نوری که شامل اشعه‌هایی با دامنه موج مشخص است به شانه تابیده می‌شود. این نور باعث می‌شود که گردش خون در شانه‌ها افزایش پیدا کند. با افزایش گردش خون خشکی شانه‌ کاهش پیدا کرده و در نتیجه حرکت‌دادن شانه آسان می‌شود. همچنین این شیوه درد بیمار را کاهش می‌دهد.

شانه منجمد
لیزر درمانی تا حدی می‌تواند درد را تسکین دهد.

8. کمپرس سرد و گرم

این شیوه بیشتر یک درمان خانگی‌ست و صرفا برای تسکین‌دادن درد مفید است. شما می‌توانید در ابتدا با استفاده از حوله یا کمپرس گرم ناحیه شانه خود را گرم کنید. پس از چند بار گرم‌کردن شانه می‌توانید از کمپرس سرد استفاده کنید تا کم‌کم التهاب شانه‌ کاهش پیدا کند؛ البته اگر درد شما پس از استفاده از کمپرس سرد یا گرم متوقف نشد و یا حتی بیشتر شد، از انجام آن خودداری کنید.

9. مانیپولاسیون

مانیپولاسیون یک تکنیک غیر تهاجمی بر پایه ماساژ است. این شیوه باعث کاهش درد، التهاب، گرفتگی و چسبندگی می‌شود. در واقع در مانیپولاسیون متخصص منبع درد را شناسایی کرده و با انجام حرکاتی باعث کاهش التهاب مفاصل می‌شود. برای انجام این درمان بیمار را بی‌هوش می‌کنند. این شیوه خطراتی مثل شکستگی استخوان را به همراه دارد. افرادی که از جراحی می‌ترسند می‌توانند از این شیوه استفاده کنند.

10. تحریک الکتریکی عصب

با دادن جریان الکتریکی خفیفی به عصب‌ها می‌توان تا حد زیادی آن‌ها را بی‌حس کرد تا درد التیام پیدا کند. این دستگاه پد‌هایی دارد که روی پوست قرار می‌گیرند و جریان الکتریکی ضعیفی به عصب‌ها وارد می‌کنند.

عوارض شانه یخ‌ زده چیست؟

یخ‌زدگی در شانه می‌تواند عوارض سنگینی را تا مدت‌ها با خود داشته باشد. این عوارض به حدی شدید است که زندگی فرد بیمار را مختل کرده و توان انجام فعالیت‌های آسان را از او می‌گیرد. این عوارض شامل موارد زیر است.

 • حرکات شانه بسیار سخت یا حتی غیرممکن می‌شود.
 • کوچک‌ترین ضربه به شانه می‌تواند درد شدیدی را به‌وجود آورد.
 • خوابیدن روی شانه درگیر درد آور است و فرد نمی‌تواند روی آن بخوابد.
 • ممکن است تا مدت‌ها درد احساس شود.

برای درمان کپسولیت چسبنده به کدام پزشک مراجعه کنم؟

اگر به یخ‌زدگی در شانه مبتلا شده‌اید و تصمیم جدی برای درمان خود دارید متخصصان زیادی هستند که می‌توانید به آن‌ها مراجعه کنید. یکی از تخصص‌هایی که می‌تواند برای این بیماری درمان اصولی ارائه دهد متخصص پزشکی ورزشی است. این تخصص با تمرکز بر دردهای اسکلتی و عضلانی، علت درد را شناسایی کرده و درمانی متناسب با آن ارائه می‌دهد. دکتر ناهید ونارجی متخصص پزشکی ورزشی با سال‌ها تجربه در تشخیص و درمان انواع بیماری‌ها شانه می‌توانند در درمان بیماری یخ‌زدگی در شانه به شما کمک کنند. برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره زیر تماس بگیرید.

02536505064

شانه یخ زده
بهترین راه درمان شانه یخ زده مراجعه به پزشک است

چگونه از شانه منجمد پیش‌گیری کنم؟

اگر می‌خواهید به این بیماری مبتلا نشوید بهتر است از همین الان به فکر تقویت خود و راه‌های پیش‌گیری باشید. اگر شما مبتلا به بیماری‌هایی مثل دیابت و تیروئید هستید یا قبلا در شانه خود دچار حادثه شده‌اید احتمال ابتلا شما به یخ‌زدگی بیشتر است. از طرفی حرکت‌ندادن شانه می‌تواند باعث ایجاد خشکی در مفاصل و عضلات شانه شود. بهتر است با انجام حرکات کششی منظم در شانه از بی‌حرکتی و چسبندگی در مفصل شانه جلوگیری کنید.

سخن‌ آخر

در این مقاله به‌طور کامل به شانه یخ‌ زده و به عوامل آن پرداختیم. این بیماری درد زیادی با خود دارد و دامنه حرکتی شانه را به شدت کاهش می‌دهد. در شانه منجمد، کپسول شانه دچار خشکی و چسبندگی می‌شود و فضای حرکت برای مفصل شانه کاهش پیدا می‌کند. اگر سن شما بیشتر از 40 سال است احتمال ابتلا شما به این بیماری وجود دارد. اگر علائم شانه منجمد را تجربه کرده‌اید، بهترین شیوه برای تشخیص و درمان اصولی، مراجعه به یک متخصص است. متخصص با توجه به نوع پیشرفت بیماری، درمان متناسب با آن را برای شما تجویز می‌کند.

دکتر ناهید ونارجی با تجربه درمان انواع دردهای شانه می‌توانند در درمان شانه یخ زده به شما کمک کنند. اگر نیاز به مشاوره بیشتر دارید می‌توانید با شماره زیر تماس بگیرید.

02536505064

آیا شانه‌های شما هم به مدت طولانی درد می‌کند؟ درد شانه‌های شما شدید است؟ آیا شما علائم یخ‌زدگی در شانه را دارید؟ ممنون می‌شویم نظرات ارزشمند و سوالات خود را با ما در قسمت کامنت‌ها در میان بگذارید.

سوالات متداول

1) درمان یخ‌زدگی شانه در خانه ممکن است؟

خیر درمان‌های خانگی فقط تا حدی درد را کاهش می‌دهند. برای درمان و توقف بیماری باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

2) آیا این بیماری درمان می‌شود؟

بله اگر فرد آن را جدی گرفته و هرچه سریع‌‌تر به پزشک مراجعه کند.

3) در کدام بیماران احتمال یخ‌زدگی در شانه بیشتر وجود دارد؟

کسانی که مبتلا به تیروئید، دیابت و پارکینسون هستند خطر ابتلاء به شانه یخ زده برای آن‌ها بیشتر است.

4) مدت زمان این بیماری چقدر است؟

این بیماری ممکن است از 2 ماه تا 42 ماه طول بکشد تا درمان شود.

برای مطالعه بیشتر

Frozen Shoulder

Frozen Shoulder

  مقاله چطور بود ؟

  به این مقاله امتیاز بدهید

  میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

  تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

  بدون دیدگاه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *